Her vil man bygge cykelsti for 11 millioner kroner

Her vil man bygge cykelsti for 11 millioner kroner
Fra Vibegårds Runddel til Stampen vil regionskommunen lukke to huller i cykelstinettet. Arkivfoto: Berit Hvassum
TRAFIK | Fredag 27. juni 2025 • 14:13
Henrik Nielsen
Journalist
TRAFIK | Fredag 27. juni 2025 • 14:13

Både pendlere, skolebørn og turister benytter den vej, som har Bornholm har fået penge til at anlægge cykelsti ved.

Godt fire millioner kroner er på vej fra en statslig cykelpulje til regionskommunen, der har søgt støtte til at lukke huller i det eksisterende cykelstisystem i det østlige Rønne. Da Tidende fanger chefen for den kommunale vejmyndighed, har han endnu ikke hørt direkte fra Vejdirektoratet, at det bornholmske cykelstiprojekt er kommet igennem nåleøjet. Til gengæld kan han fortælle mere om, hvorfor Bornholm har søgt og til hvad.

– Vejdirektoratet meldte ud, at cykelpuljen her i 2025 er ekstraordinært stor, og at det var tid til, at man kunne søge. Vi så muligheden for at få færdigbygget det, vi kalder missing link fra Vibegårds Runddel og ud mod Stampen, siger Klaus Rønne Jensen.

Det bornholmske projekt omhandler to delstrækninger i det østlige Rønne, hvor kommunen begge steder vil etablere dobbeltrettede cykelstier. Mere præcist drejer det sig om to strækninger langs Søndre Ringvej – fra Vibegårds Runddel til slutningen af Rønne Stadion Syd og fra enden af Smedegårdsvej til Stampen Vej.

– Det er glædeligt, at de har kigget vores vej, for vi mener selv, at det er en god sag derude. Både pendlere, vores skolebørn og vores turister benytter denne vej, siger Klaus Rønne Jensen.

Nu har forligskredsen altså øremærket godt fire millioner kroner til projektet, og så går sagen videre til lokal, politisk behandling i løbet af efteråret, fortæller Klaus Rønne Jensen. Bornholm modtager 4.332.000 kroner, og projektet har en samlet anlægspris på 10.830.000 kroner.


Det er her, regionskommunen gerne vil anlægge dobbeltrettede cykelstier. Illustration BRK

Bornholm som test-ø

Som transportordfører for Venstre har Peter Juel-Jensen været med til at fordele pengene, og han glæder sig over, at der er kigget i Bornholms retning.

– Det er en god start på at udvikle Rønne til en endnu bedre cykelby. Bornholm må være stedet, hvor det giver allermest mening, at vi får flere til at cykle, siger han.

I det hele taget ser det lokale folketingsmedlem mange gode perspektiver, når det kommer til at udvikle cyklisme på Bornholm. Som et konkret eksempel nævner han en adskillelse af cykeltrafikken og den tunge trafik ved Munch Petersens Vej i Rønne. Derudover mener han, at Bornholm kan fungere som test-ø inden for cyklisme.

– Når man er i dialog med Dansk Cyklistforbund, så efterlyser de et sted, hvor man kan opsamle viden og udvikle cyklisme, og sådan noget kunne vi også begynde at begive os ind i. Det kræver selvfølgelig, at vi har den nødvendige økonomi, siger Peter Juel-Jensen.

Han tilføjer, at nogle taler for at udstyre cykler med en chip, så det er nemt at finde ejeren af en cykel, for eksempel i forbindelse med tyverier eller efterladte cykler.

– Der er mange udviklingsmuligheder inden for cyklisme, som jeg synes, vi godt kunne løfte herovre. Kunne man chippe lokalt og prøve at udvikle det. Det er en forlængelse af hele test-ø-tanken, og det kunne vi godt begynde at tænke nogle tanker om, siger folketingsmedlemmet.

Følg debatten på facebook!

BOMBERNE UNDER OVERFLADEN

Et lokalt problem – et internationalt ansvar

Et lokalt problem – et internationalt ansvar

65.000 ton kemiske våben ligger på havbunden ud for Bornholm. Vi kender risikoen – nu skal Danmark og Europa handle.
Østersøen skjuler muligt giftigt krigsarsenal
NYHED | ABONNENT

Østersøen skjuler muligt giftigt krigsarsenal

80 år efter Anden Verdenskrig er der fundet kræftfremkaldende stoffer fra eksplosiver i skaldyr og andre dyr i Østersøen ud for Tysklands nordkyst.
FÅ ABONNEMENT