Der er allerede sagt og skrevet mange ord om iværksætteren Alex Kristoffersens idé om at indsætte et tog på hjul i Gudhjem. Nogle elsker ideen, andre hader den, og nu har Gudhjem By- og Museumsforening også en officiel holdning til det såkaldte tivoli-tog.
På et møde tirsdag drøftede bestyrelsen sagen, og bagefter sendte den en mail til Alex Kristoffersen. En mail, Tidende har set.
Gudhjem By- og Museumsforenings bestyrelse lægger ud med at fastslå, at ideen om en forbindelse mellem den øvre og den nedre del af Gudhjem ikke er ny. Foreningen foreslog selv en shuttlebus for mange år siden, for eksempel fra Sannes Camping ved Kobbeåen til Nørresand, da det ville skabe sammenhæng mellem overnatningssteder og attraktioner.
"Formålet er selvfølgelig primært at tage hensyn til de personer, der ikke kan eller har svært ved at gå i det terræn, der er i Gudhjem", skriver bestyrelsen til Alex Kristoffersen.