Alex får ikke sit tivolitog i Gudhjem

Alex får ikke sit tivolitog i Gudhjem
Alex Kristoffersen må tænke videre, for der biver ikke noget med tivolitog i Gudhjem. Privatfoto
DAGENS NAVN | 4. MAR • 05:30
Af:
Joan Øhrstrøm
DAGENS NAVN | 4. MAR • 05:30

Tidligere ejer af Gudhjem taxa, Alex Kristoffersen havde set frem til at kunne transportere turister, ældre og børnefamilier rundt i Gudhjems kuperede gader med et tivolitog, men har fået afslag fra politiet. Den transportentusiastiske bornholmer håber dog på en anden løsning i fremtiden.

Hvordan fik du idéen til et Tivolitog i Gudhjem?

– Det er en lang historie, men jeg har været ejer af Gudhjem taxa fra 1999-2004, og dengang havde jeg mange kunder, som havde problemer med at gå op ad bakkerne, og jeg tjente godt med penge på det. Efter jeg stoppede som vognmand og taxachauffør, har jeg arbejdet som buschauffør på øen i mange år og kørt med busserne op og ned af Gudhjems gader med dem, der er dårligt gående.

– Siden har jeg boet på fastlandet i en periode på 10 år og kom derefter tilbage hertil og finder ud af, at der ikke er nogen, som kører med de stakkels mennesker længere. Det er et problem. Der kommer også mange turister, så selvfølgelig har jeg også set på, at der var en mulighed for at tjene en indtægt om sommeren.

– Så det er en kombination af, at jeg vil gøre det godt for nogle mennesker, samtidig med at tjene nogle penge. Og med tivolitoget tænkte jeg, at jeg kunne gøre det interessant både for ældre, turister og børnefamilier.

Hvilken rute skulle toget køre?

– Fra Gudhjem tank og ned til Melstedgård, op igen og tilbage ned ad Brøddegade, rundt om havnen og op ad Serpentinervejen og tilbage til tankstationen. Og min plan var at sælge en dagsbillet, så folk kunne hoppe af og på, som de ville.

Hvad er dit forhold til Bornholm?

– Jeg er født og opvokset i Rø, og mine forældre har haft Bådsted Camping nede ved Døndalen, så jeg har boet under Gudhjems postnummer, siden jeg blev født i 1973. På den måde er jeg nok så lokal, som man kan blive.

Hvad er din baggrund for at have med Tivolitog at gøre?

– Min baggrund er, at jeg lever og ånder for transport og specielt transport af mennesker. De sidste mange år har jeg kørt bus med lejrskoleelever fra Svaneke Nexø Bustrafik. Jeg elsker at køre med mennesker.

Reaktionerne på din idé har været delte. Hvordan har du det med det?

– Faktisk har der været overvejende opbakning til min idé. Da jeg spurgte på Facebook, hvad folk syntes om ideen, var over 85 procent meget positive.

– Selvfølgelig er der nogle mennesker, der har været imod idéen, fordi de tror, at Gudhjem ville blive et slags tivoliland, men man ville sagtens kunne gøre det, så det er pænt. Og både erhvervsfolk, lokale og entreprenører har vist interesse og spurgt, om de måtte få reklameskilte på toget, og om jeg havde brug for flere midler til at få gang i idéen og har tilbudt sig som investorer.

– Jeg har også talt med flere pensionistforeninger, som synes, det er rigtig interessant, fordi de således kunne få en tur rundt i Gudhjem og gå ind og drikke lidt kaffe og komme op oven på byen igen, når det passede dem.

– På den måde ville det være en god idé både for de lokale og turisterne. Jeg er derfor utrolig ærgerlig over, at jeg netop har fået afslag af politiet på min ansøgning.

 

Hvad er begrundelsen for afslaget?

– De begrunder det med, at der er to steder, hvor det er en 60 km/t-zone. Og toget må kun køre i en max 50 km/t- zone i det, som hedder bymæssig bebyggelse. Og de forudser, at der kan komme noget trængsel op ad Serpentinervej, fordi den er ensrettet om sommeren, og Bornholms Regionskommune fjerner ikke den dobbelt optrukne midterstribe, som de egentlig burde, når de laver vejene ensrettede, så folk kan køre i begge vejbaner. Men det er et for stort arbejde for kommunen. Så politiet forudser, at der kan komme noget trængsel, når folk skal køre bagefter toget, som kun må køre 10 km/t.

 

Kan du forstå den argumentation?

– Både ja og nej. Idet jeg er opvokset i byen, vej jeg at byskiltet før har været rykket helt ud til Serpentinervej. Det er et byskilt, der er blevet flyttet tilbage mange gange. Og der er jo nogle steder i byen, hvor de har sat hastigheden helt ned til 40 km/t, så måske kunne man få rykket skiltene lidt udad eller give dispensation til at køre.

 

Er idéen så skrinlagt eller vil du forsøge at indføre tivolitog andre steder på øen?

– Jeg har godt nok fået tilbud fra et par af de andre byer på øen, som meget gerne så at jeg kom derop i stedet for. Men jeg vil ikke køre andre steder end i Gudhjem, for den by er den mest oplagte. Som sagt er jeg født og opvokset i postnummeret Gudhjem. Derfor synes jeg, det er det eneste rigtige.

– Men jeg går og overvejer, om der muligvis er nogle andre løsninger for at lave noget transport i Gudhjem. Men det kan ikke blive et eldrevet køretøj. For jeg har talt med Meldgaards chauffører, og deres skraldebiler kan ikke køre fra Nexø til Rønne og tømme to gange, fordi det er der ikke strøm nok til. Så kan man ikke forvente at et el-tog kan køre 12–13 timer på bakkerne i Gudhjem.

– Derudover skulle det også være et transportmiddel, der må køre mere end 10 km/t, måske en form for sigthseeingsbus. Jeg er i færd med at undersøge markedet, men ind til videre er der ikke noget aktuelt, så det bliver i hvert fald ikke til i år. Men jeg har ikke opgivet ideen, for mit hjerte brænder for Gudhjem, som mine barnsben har gået i. Så vi må se hvad fremtiden bringer.

FÅ ABONNEMENT