Nyker sejrer endelig: 'Stemningen i omklædningsrummet er ellevild'

Nyker sejrer endelig: 'Stemningen i omklædningsrummet er ellevild'
Kent Ole Larsen mener, Nyker-spillerne har fortjent en sejr, da de har vist en god attitude hele sæsonen, selvom det blev til mange nederlag til at starte med. Arkivfoto: Jens-Erik Larsen
FODBOLD | SPORT | BORNHOLM | Søndag 24. oktober 2021 • 15:25
Jesper Gynther
Journalist
FODBOLD | SPORT | BORNHOLM | Søndag 24. oktober 2021 • 15:25

Nyker vandt lørdag eftermiddag sin første sejr i Bornfiber Ligaen, da Midtbornholm blev besejret med 3-2. Ifølge Nykers træner er resultatet forløsende, da holdet fik en hård start på livet i Bornholms bedste række med syv nederlag i træk.

I 10. forsøg lykkedes det: Nyker sejrede. Det skete i lørdags mod Midtbornholm, der blev besejret med 3-2 på Nyker Stadion. Dermed kunne Nyker for første gang i sæsonen tage tre point med sig fra en kamp i Bornfiber Ligaen.

– Det var helt vildt, fortæller Nykers træner, Kent Ole Larsen, der kan berette om en ekstatisk 3. halvleg.

– Stemningen i omklædningsrummet var ellevild. Det er klart, for det var en forløsning for os alle sammen, at vi fik en sejr. Det er jo det, man træner hen imod. Så det var en god lørdag, og det synes jeg også, spillerne har fortjent, for de har ydet en indsats, hvor andre måske havde givet op. Det må man tage hatten af for, siger han med henvisning til, at Nyker indledte sæsonen med at tabe syv kampe i træk, men nu har fået fem point i de seneste tre opgør.

– De fleste hold ville være helt nede i kulkælderen efter at have tabt så mange kampe i træk, men vi har haft god stemning. Det skyldes også, at vi kunne se, at vi blev bedre og bedre, og vi har haft en stigende formkurve og vænnet os til rækkens hårdhed og højere tempo, siger Kent Ole Larsen, der også peger på, at flere spillere nu er kommet tilbage fra skader.

Vinden blev afgørende

I starten af kampen mod Midtbornholm så det dog ikke ud til, at Nyker skulle vinde sin første sejr. Nyker skulle starte på den banehalvdel, hvor der var modvind, og det havde spillerne svært ved at navigere i, fortæller Kent Ole Larsen.

– Modvinden var kraftig, og det var medvirkede til, at vi var presset i de første 45 minutter, for vi kunne ikke spille os ud af det. De satte stort pres på os, og vi fik ikke rigtig spilet til at fungere, siger Nyker-træneren, som derfor er glad for, at det kun stod 1-0 til Midtbornholm ved pausefløjtet.

I 2. halvleg er det Midtbornholm, der skal kæmpe med modvinden, og det vender billedet fuldstændig: Nu er det Nyker, som presser på.

– Da vi kommer på 1-1, så får vi troen på, at vi kan vinde. Og hele holdet spiller op til, hvad de kan, og de kæmper for hver en meter, og det er som om, at vi vil vinde mere, end de vil, fortæller Kent Ole Larsen, som ser sit hold komme foran 3-1, inden Midtbornholm får reduceret til sidst.

Med sejren rykker Nyker væk fra sidstepladsen. Holdet har fem point, hvilket er samme pointantal som RIK, som dog har en dårligere målscore end Nyker. Nykers sidste kamp inden vinterpausen er på onsdag mod Viking.

Fortvivlet Midtbornholm-træner

Hos Midtbornholm er der skuffelse over resultatet. Cheftræner Mathias Andersen kalder sig selv en "lidt fortvivlet træner" efter opgøret, men samtidig er han også afklaret med nederlaget.

– Vores værktøjskasse var tømt. Vi havde ikke mere at skyde med, siger han og fortæller, at det til sidst handlede om at prøve at få scoret 3-3-målet, så man kunne få et enkelt point med fra kampen.

– Men det var ikke en særlig god kamp for os på nogen måde, konstaterer han.

Midtbornholm har en enkelt kamp tilbage inden vinterpausen, og det er næste weekend mod Viking. Her må Midtbornholm undvære Martin Lund, som fik et rødt kort kort før tid i kampen mod Nyker, da han skubbede en spiller omkuld og dermed frarøvede en oplagt scoringsmulighed.

– Vi vil gerne slutte efteråret godt af og gå til vinterpause med oprejst pande, så vi håber, at vi kan stille op i en stærk opstilling, fortæller Mathias Andersen, som oplyser, at Midtbornholm i øjeblikket har et par skader, og til kampen mod Nyker måtte undvære nogle unge spillere, som ikke havde tænkt over, at der blev spillet fodboldkampe i efterårsferien, og som derfor var rejst på ferie.

Midtbornholm er fortsat placeret på fjerdepladsen i Bornfiber Ligaen med 12 point.


Kampfakta

3-2

Nyker - Midtbornholm

Bornfiber Ligaen

MÅL:

0-1: Michael Jacobsen (25)

1-1: Patrick Holm Chieau, straffe (49)

2-1: Alexander Enevoldsen (66)

3-1: Thomas Granlyst (87)

3-2: Adrian Koefoed (87)

GULE KORT:

Benjamin Øland Hansen, Nyker (85)

RØDE KORT:

Martin Lund, Midtbornholm (88)

DOMMER:

Peter Bech-Jensen



FÅ ABONNEMENT