Ida Sohn vandt både guld og sølv til DM på langbane i svømning, og hun kan derfor kalde sig danmarksmester.
Svømmeren fra Rønne Svømmeklub deltog i fem løb, og hun opnåede gode placeringer i samtlige løb, fortæller klubformand Jette Tvede Christiansen i en pressemeddelelse.
Guldmedaljen svømmede Ida Sohn sig i 200 meter rygsvømning, og på den halve distance sikrede hun sig en sølvmedalje ved DM på langbane for årgangssvømmere.
– I Rønne Svømmeklub håber vi hvert år, at vores svømmere kvalificerer sig til DM. Men vi er så stolte af Ida, som ikke bare deltager, men faktisk også hiver to medaljer med hjem til Bornholm. Vi kan ikke få armene ned, det er så forrygende. Vi er superglade for at se, at hendes træning giver pote, når det virkelig gælder, siger Jette Tvede Christiansen i pressemeddelelsen.