Misser sæsonfinalen
Nederlaget betød, at parret akkurat ikke kvalificerede sig til sæsonfinalen, BWF World Tour Finals, som starter på onsdag og også spilles i Bangkok. Det er nemlig kun de otte bedste mixeddoublepar, der kommer med i turneringen, og Christiansen og Bøje er nu nummer ni på verdensranglisten med et par hundrede point op til nummer otte.
– Det var selvfølgelig megaærgerligt, at vi ikke kunne tage den sejr, for havde vi vundet kampen, havde det også sikret os en plads i finalerne, men den glippede desværre lige. Men på den anden side, inden vi tog af sted til Thailand, var finalerne ikke noget, vi som sådan tænkte på, men så kom der lige pludselig nogle afbud fra de kinesiske par, og et engelsk par fik også corona, så lige pludselig så det lidt mere spændende ud, siger Christiansen, der aldrig tidligere har prøvet at deltage i en sæsonfinale.
Det kan også blive svært at få chancen igen, for Christiansen og Bøje ligger pt. så højt på verdensranglisten, fordi en del af de andre gode mixeddoublepar i verden har været forhindret i at stille op i turneringer det seneste års tid på grund af coronasituationen.