Bornholms bedste mountainbikerytter skal findes

NOTITS | SPORT | Onsdag 23. august 2023 • 17:53
Jesper Gynther
Journalist
NOTITS | SPORT | Onsdag 23. august 2023 • 17:53

Søndag den 3. september afvikles bornholmsmesterskabet i mountainbike.

Årets BM køres i området omkring shelterpladsen på Ørningevej i Vestermarie Plantage. Ruteansvarlig Lars Hüttel fra Bornholms Cycle Club har sammensat en rute på knap tre kilometer i et fantastisk terræn, hvor der vil være udfordringer for alle både teknisk og konditionsmæssigt. Ruten er primært udformet på singletrack og enkelte passager på bred grussti.

Der er ingen officiel rutefremvisning på ruten, men det vil være muligt at træne på den markerede rute fra klokken 08.30 på dagen. Ruten bliver offentlig på BCC's facebookside snarest, men der henstilles til, at man ikke testkører på ruten før dagen af hensyn til retning på sporet, der både krydser eksisterende spor og kører modsat på enkelte passager.

Udgangspunktet for løbet bliver området nedenfor shelterpladsen, så alt indkørsel med bil er forbudt på dagen, parkering anbefales eventuelt ved P-pladserne ved Skydebanehuset, følg skiltning herfra til start- og målområdet.

Ruten er primært inde på de etablerede spor, og derfor vil der i tidsrummet 13.00 til kl 15.30 være afspærret og ikke være muligt at bruge sporene af hensyn til alles sikkerhed.

Starten går klokken 14 for div klasser, og i lighed med de foregående år er det muligt at stille op i en motionsklasse for at prøve det at køre race, men som køres uden medaljer.

Der er indskrivning fra klokken 12.30 på pladsen og frem til 15 minutter før start (13.45).

– BCC sørger for under og efter løbet, at der er kage og saft og kaffe på kanden og ganske gratis for alle interesserede efter løbet, så sørg nu for at få trukket hele familien med til en hyggelig dag i skoven, fortæller Kim Mortensen fra BCC.

BM i gravel får snart debut

Løbet skal køres på en mountainbike, da det er et mesterskab om dette. Men BCC's mountainbikeudvalg har i år indført, at det skal være muligt at deltage i løbet på cross/gravel cykel, men man kan ikke deltage i kampen om medaljer, da løbet er udskrevet som et mesterskab på mountainbike. Ydermere skal det bemærkes, at ruten er indrettet til mountainbike, og der derfor ikke tages særlige hensyn til valget af cykel. Ved eventuel tvivlspørgsmål om samme er det løbledelsens afgørelse, der er gældende og ikke til debat.

– Vi minder om, at der i forbindelse med efterårsudgaven af Gravel Ride Bornholm vil være mulighed for at køre om prestigen og medaljer, når der afvikles det første BM i gravel. Mere om det senere, fortæller Kim Mortensen.

FÅ ABONNEMENT