2-0-føring sat over styr: 'Vi bliver bange for at vinde'

2-0-føring sat over styr: 'Vi bliver bange for at vinde'
RIK fik presset FC Udfordringen til det yderste i lørdagens kamp på ØBM Arena, Rønne Stadion Nord.
SPORT | Søndag 6. juni 2021 • 19:43
Af:
Jesper Gynther (tekst)
Jens-Erik Larsen (fotos)
SPORT | Søndag 6. juni 2021 • 19:43

FODBOLD

Selvom det allerede stod klart inden lørdagskampen mod FC Udfordringen, at RIK ville rykke ud af Københavnsserien, så formåede rønneboerne at give gæsterne kamp til stregen på ØBM Arena, Rønne Stadion Nord.

Faktisk var RIK klart bedst i 1. halvleg, og derfor var det også fuldt fortjent, at pausestillingen var 2-0 på to mål af anfører Nicolai Olsen.

Nicolai Olsen scorede to gange for hjemmeholdet i 1. halvleg.

– Jeg synes, det var en blændende 1. halvleg, vi spillede, fortæller RIK's cheftræner Nicklas Pedersen til Bornholms Tidende.

– Vi holdt dem fra chancer og fører 2-0, og derfor går vi til pause fortrøstningsfulde. Men så begynder vi at bakke for meget og bliver usikre og bliver bange for at vinde, fortæller træneren, der måtte se FC Udfordringen score tre mål i træk inden for kun 11 minutter i 2. halvleg.

– Så var det lidt opad bakke, men vi får kæmpet os tilbage igen, siger Nicklas Pedersen med henvisning til, at Nicki Holm fik udlignet til 3-3 med 17 minutter tilbage af kampen.

Det skulle dog vise sig ikke at være nok for RIK, for FC Udfordringen fortsatte med at have overtaget i 2. halvleg, og med 10 minutter tilbage fik gæsternes Martin Everland scoret sit andet mål i kampen med scoringen til 4-3.

RIK formåede ikke at komme tilbage efter det mål, og dermed blev det til endnu et nederlag for hjemmeholdet i Københavnsseriens nedrykningsspil. RIK ligger derfor også fortsat på en sidsteplads i rækken.

Nicklas Pedersen er ved at have sat et godt aftryk på RIK-holdet efter nu lidt over to måneder som cheftræner.

Er ved at peake

Cheftræner Nicklas Pedersen er, trods resultatet, ganske tilfreds med holdets indsats i kampen, ligesom han også ser positivt på holdets generelle udvikling.

Han peger på, at RIK også spillede godt i tirsdagens pokalkamp mod NB Bornholm, som først blev afgjort efter forlænget spilletid, og så minder han om, at FC Udfordringen ikke er nogen nem modstander, for holdet fører nedrykningsspillet i Københavnsserien.

RIK-tilhængerne er begyndt at få noget at klappe af.

– Vi gav dem i hvert fald kamp til stregen, som vi gjorde mod Nexø i pokalen, siger Nicklas Pedersen, der glæder sig over den stigende formkurve.

– Vi er ved at peake nu. Og det er jo ganske naturligt, for de ideer, jeg har, er ved at komme ind i hovederne på spillerne, siger han med henvisning til, at han blot har været træner for holdet siden starten af foråret.

– Vi har fundet taktikken, hvordan vi skal stå, og hvordan vi skal presse op. Nu mangler vi bare at finjustere det, så vi kan være klar til næste sæson.

– Så det hele går fremad på trods af, at det faktisk går bagud (holdet rykker ud af Københavnsserien, red.). Så det er lidt en tvetydig ting at gå med, siger han.

Vejret bød på solskin og over 20 grader, da kampen blev spillet.

 


Kampfakta

RIK - FC Udfordringen 3-4 (2-0)

MÅL:

1-0: Nicolai Olsen (20)

2-0: Nicolai Olsen (35)

2-1: Mathias Esberg (55)

2-2: Martin Everland (62)

2-3: Kevin Arentoft Simonsen (66)

3-3: Nicki Holm (73)

3-4: Martin Everland (80)

DOMMER:

Kim Andersen



FÅ ABONNEMENT