Det må i dén grad kunne betragtes som vand på dens mølle, når det er lykkedes Foreningen Bornholm at skaffe i alt 601.000 kroner til akutte reparationer og restaureringsarbejder på Vang Vandmølle, sådan som foreningen oplyser til Tidende, det er tilfældet.
De mange penge er doneret af ikke mindst forskellige fonde, og arbejdet på møllen blev påbegyndt medio juli i år og forventes afsluttet ved udgangen af november. Med denne restaurering forventer foreningen, at vandmøllen igen kan male korn til mel.
Kurt Marker, som er bestyrelsesmedlem i Forening Bornholm, fortæller, at det er ham, der har haft held med at rejse pengene.
– Jeg begyndte at søge forskellige fonde allerede i maj 2024, hvilket er noget, jeg ikke har prøvet før, og det viste sig, at jeg nåede at søge 14 forskellige steder, inden vi kom i mål, siger han til Tidende og er ikke mindst glad for den rundhåndethed, han har mødt på Bornholm.