Nye klasser kan forbedre
Der er også noget at have et håb i for de elever, der bliver på deres skole, men efter sommerferien skal i en ny klasse, der er blevet dannet forfra.
– Det er bestemt også en væsentlig udfordring at lave nye klasser. Men det kan også blive en succes. Det er ikke altid, at det har dødens skær over sig. Nogle gange bliver det en succes, siger Andreas Grosbøll.
Er der eksempler på, at det også kan ende som bedre klasser end før?
– Ja. Nogle gange bruger man også nye klasser som et værktøj, hvis en årgang ikke fungerer godt nok. Vi har ikke gjort det i min tid på Åvangsskolen, men vi havde snakken på et tidspunkt i Rønne-skolernes tid, siger han.
Også den melding bliver taget godt imod af skolebestyrelsesformand Malene Znaty.
– Det lyder positivt, og det synes jeg også giver meget god mening. Nye klasser kan også være at bryde et dårligt mønster. Der er mulighed for, at det går godt, men der er også mulighed for, at det går galt, siger hun.