Næsten besluttet: Ingen tvungne skoleskift i Rønne

Næsten besluttet: Ingen tvungne skoleskift i Rønne
Tvungne skoleskift efter sommerferien hænger ikke længere over hovedet på 27 elever på Åvangsskolen og Søndermarksskolen i Rønne. Men kommunalbestyrelsen måtte have den store tegnebog frem for at afværge det. Foto: Jens-Erik Larsen
POLITIK | 22. MAJ • 18:21
Jakob Marschner
Journalist
POLITIK | 22. MAJ • 18:21

Så kan der ikke ske mere. Nu kan det ikke gå galt længere. Næsten.

Sådan sidder en hel del forældre til elever på Åvangsskolen og Søndermarksskolen i Rønne nok og har det torsdag aften.

Efter godt og vel halvandet år i uvished om skolernes fremtiden i Rønne, med udsigten til et ukendt antal tvungne skoleskift hængende over hovedet og i lange perioder også med oplevelsen af ikke at blive holdt informeret, kom næstsidste kapitel i dramaet om de to skoler torsdag aften.

Tilbage står nu kun, at beslutningen skal i høring hos de to skolebestyrelser. Derfor vil sagen først blive endeligt afgjort ved kommunalbestyrelsens møde i juni.

Bortset fra det slog kommunalbestyrelsen torsdag søm i, at ingen elever bliver tvunget til at skifte skole, når folkeskolerne i Rønne bliver slået sammen til én efter ferien.

Der bliver heller ingen tvungne skoleskift i årene, der kommer. For skoleleder Andreas Grosbølls eneste mulighed for at danne klasser, der er tættest muligt på de maksimale 26 elever, vil blive før de helt nye elever starter i 0. klasse.

– Der har været nogle bump på vejen. Jeg kunne fornemme et stort flertal for, at eleverne ikke bliver flytte ufrivilligt fra matrikel til matrikel, sagde borgmester Jacob Trøst (K).

På nær løsgængerne Søren Schow og Heidi Burgedahl står hele kommunalbestyrelsen bag den endelige løsning på den lange sag om Rønne-skolerne.

– At man forsøger at lappe på beslutningen gør det ikke til en god beslutning. Der skal være ro om skolerne, og der er blevet gamblet med børnenes trivsel. Vi ønsker selvstændige skoler på Bornholm, sagde Heidi Burgedahl.

– Hvis man ønsker ro om skolerne i Rønne, skal der ikke være to selvstændige skoler i Rønne, svarede René Danielsson (DF), der henviste til, at Søndermarksskolen i de seneste år har været væsentligt mere søgt end Åvangsskolen.

– Vi skylder en undskyldning til de involverede, gav Maria Fromseier Kjærgaard (S) DF'eren ret i.

– Vi er glade for, at vi er nået dertil, hvor vi er i dag. Det er den beslutning, der var brug for, også i starten. Og jeg tror, at den her beslutning vil være den rigtige, både for børnenes trivsel og skolernes økonoimi, sagde Laura Kofoed (EL).

Pris: 12 millioner de første fire år

Det kommer med en pris, når eleverne på Rønne-skolerne nu er blevet skånet for de frygtede tvungne skoleskift.

Samlet vil der med torsdagens beslutning være et hul på næsten 12 millioner kroner i de kommende fire års budgetter. De penge skal nu findes andre steder. Ingen kom torsdag aften ind på de huller, der nu opstår i budgetterne for de kommende år.

At gøre Rønne til ét skoledistrikt og slå de to skoler sammen blev i sidste års kommunebudget sat til at kunne spare 4,6 millioner kroner om året. Forudsat at skoleleder Andreas Grosbøll til enhver tid måtte optimere økonomien ved at flytte elever på hvilke som helst klassetrin fra den ene afdeling af skolen til den anden.

De 4,6 millioner kroner er i 2025-priser nu blevet til 4,9 millioner.

Den første store del af de sparede penge forsvandt dog, da kommunalbestyrelsen i juni sidste år vedtog, hvad der dengang lignede den endelige model for skolerne i Rønne. Efter forslag fra de to skolebestyrelser måtte Andreas Grosbøll nu kun flytte elever og skabe maksimalt store klasser før starten af 0. klasse og starten af 6. klasse.

Flertallet på 14 bag den variant bestod i juni sidste år af Enhedslisten, Socialdemokratiet, Dansk Folkeparti og løsgængeren Jonna Nielsen. Da kommunens skolefolk regnede efter, kom de frem til, at den mere lempelige model ville betyde, at mellem 1 og 2 millioner kroner af de oprindeligt sparede 4,6 millioner ville være forsvundet.

Derfor efterlader det også yderligere et hul i ikke bare dette års kommunebudget, men også i budgetterne for de kommende år, at den næsten enige kommunalbestyrelse torsdag aften valgte at løsne tøjlerne endnu en gang.

Også i år kommer der til at mangle penge: Godt og vel 1,7 millioner kroner, som kommunalbestyrelsen minus Schow og Burgedahl torsdag vedtog at finde i kommunekassen.

Først i midten af 2030'erne vil kommunen få den fulde økonomiske gevinst ved at fusionere de to Rønne-skoler. For først til den tid vil alle årgange være blevet dannet som maksimalt store 0. klasse, før eleverne begyndte i skole.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT