Kryger: Derfor trækker jeg mig

Kryger: Derfor trækker jeg mig
– Det giver ikke mening at forsætte en kamp, hvor man forhaler det vigtige, mener Erik Kryger. Foto: William Sonne Kaalø
POLITIK | Tirsdag 12. marts 2024 • 05:30
POLITIK | Tirsdag 12. marts 2024 • 05:30

De røde faner vajer i det ene hjørne. Røde små flag med skriften "Socialdemokraterne" er sat op flere steder på de fire langborde. En duft af kaffe breder sig i lokalet.

Det er en speciel aften i Aakirkeby, hvor meget er på spil.

På partiets generalforsamling skal Socialdemokratiets medlemmer vælge, hvem der skal være borgmesterkandidat til kommunalvalget i 2025.

Efter at de fremmødte i kor har sunget "Danmark for folket" konstaterer dirigenten indledningsvist, at 89 stemmeberettigede er mødt op. Langt de fleste kommer fra partiforeningen Rønne/Hasle mens færrest er mødt op fra Nexø/Øst.

"Den mere specielle del," kalder dirigent Bjarne Westerdahl dagsordenens punkt 7, som handler om valg af spidskandidat til kommunalvalget.

Kan Anne Thomas stille op?

Men først skal det afgøres, om Anne Thomas, der er en af de tre personer, der gerne vil være spidskandidat, overhovedet kan stille op. Den såkaldte 'valgbarhed'.

Socialdemokratiets lokale bestyrelse anbefaler, at generalforsamlingen godkender, at Anne Thomas kan stille op, fortæller lokalformand Lars Goldschmidt.

Efter en hurtig skriftlig afstemning foreligger resultatet:

– Et klart ja, siger dirigenten.

Herefter taler de tre kandidater skiftevis om, hvorfor generalforsamlingen netop bør vælge dem. Fra Mads Wolff, den anden kandidat, lyder det blandt andet:

"Bornholm står i en situation, der kalder på nytænkning, på mod og på en ny retning. I den situation er det godt at huske på, hvor vi kommer fra og hvad vi er rundet af; Vi er socialdemokrater!"

Erik Kryger, der er den tredje kandidat, er den eneste, der holder sig inden for tidsgrænsen på tre minutter.

Kryger trækker sig

Efter en kaffepause, hvor stemmerne er blevet talt op, står det klart, at ingen af de tre kandidater har fået to tredjedele af stemmerne, og at offentligheden mandag aften dermed ikke får svar på, hvem der bliver partiets borgmesterkandidat.

Samtidig står det klart, at Socialdemokratiets medlemmer i urafstemningen, der foregår de næste uger, kun får to kandidater at vælge imellem: Anne Thomas og Mads Wolff.


Den tredje, Erik Kryger, har, efter at have fået resultatet at vide, nemlig besluttet at trække sig.

– I den umiddelbare afgørelse blandt medlemmerne ligger jeg ikke i et felt, hvor jeg kan udfordre de andre i en kommende urafstemning. Derfor er beslutningen fra min side, at jeg trækker mig. Nu skal vi have muligheden for at komme i mål. Det er det væsentlige, lød det efterfølgende fra Erik Kryger i et interview med Tidende.

Hvor mange procent fik du?

– Vi udtaler os ikke om stemmetallet. Det gør man aldrig. Det er der ikke noget nyt i. Der er ikke noget odiøst i det, siger han.

– Som det ser ud lige nu, ligger jeg med færrest stemmer. Der giver det ikke mening at forsætte en kamp, hvor man forhaler det vigtige: at vi kommer videre med processen og får valgt en spidskandidat.

Havde du regnet med, at udfaldet ville være sådan her?

– Nej. Jeg havde selvfølgelig håbet på, at det var gået bedre - ellers er man godt tosset, hvis man går til spidskandidatvalg og ikke tror, man har en mulighed. Vi har haft en supergod, demokratisk proces. Vi har et superstærkt hold, og det kan kun blive godt. Jeg glæder mig til at komme videre med samarbejdet efter spidskandidatvalget, siger Erik Kryger, der samtidig slår fast, at han stadig er en del af holdet til kommunalvalget.

Vil du udtrykke støtte til en af de to andre kandidater nu?

– Nej. Det vil jeg ikke gå ind i. Det er medlemmerne, der skal vælge. Det bakker jeg op om - og jeg vil overhovedet ikke påvirke det på nogen måde, siger han.

Glad for valget

Selvom Anne Thomas heller ikke vil fortælle, hvor mange procent af de fremmødte, der stemte på hende, er hun glad for valget.

– Det gik bedre end jeg troede. Vi var forberedte på, at ingen af os ville tage to tredjedele af stemmerne. Men det er rart at have fået en pejling på, hvor vi står henne, siger hun.

– Jeg er glad for processen, og nu går der så tre uger mere, før vi kender svaret.

Er det også lidt irriterende at skulle vente?

– Det havde været dejligt at få en afklaring. Men tre uger - herregud! Nu har vi ventet fem måneder, så vi tager de tre uger med også, siger Anne Thomas.

Det er den kandidat, der har fået flest stemmer, der efter afstemningen kan kalde sig Socialdemokratiets spidskandidat, oplyser lokalformand Lars Goldschmidt.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT