Det kan blive en kedelig aften

Det kan blive en kedelig aften
Formand Lars Goldschmidt går til mandagens generalforsamling i Socialdemokratiet på Bornholm med godt humør og tro på fremtiden. Arkivfoto: Jacob Jepsen
POLITIK | Mandag 17. marts 2025 • 05:30
Henrik Nielsen
Journalist
POLITIK | Mandag 17. marts 2025 • 05:30

Formand Lars Goldschmidt regner med en rolig generalforsamling, når Socialdemokratiet skal sætte holdet frem mod kommunalvalget.

Det er en lille uges tid siden, Venstre satte sig på den politiske dagsorden med en generalforsamling og ikke mindst en optakt ud over det sædvanlige. Mandag aften holder de lokale socialdemokrater generalforsamling og opstillingsmøde, og formand Lars Goldschmidt regner med en mere rolig aften, end den formandskollegaen Michael Hornshøj havde.

– Jeg har ingen grund til at tro andet, end at vi får en stille og rolig generalforsamling, svarer han, da Tidende spørger til hans forventninger til det, der skal foregå i Aakirkeby-Hallerne mandag aften.

Som formand går han til generalforsamling med godt humør og tro på fremtiden, og det tror han også, partifællerne gør.

– Vi står et godt sted som socialdemokrati på Bornholm, og jeg synes også, vi står et bedre sted på landsplan, end vi har gjort et stykke tid, så stemningen er god, siger Lars Goldschmidt.

Pladser skal fordeles

For knap tre uger siden præsenterede TV 2/Bornholm en meningsmåling, der gav Socialdemokratiet ni mandater. Den bidrager til det gode humør og fremtidstroen, og så gør den nok en af aftenens opgaver ekstra spændende for de involverede. Pladserne efter borgmesterkandidat Anne Thomas skal nemlig fordeles mellem de øvrige kandidater.

Lars Goldschmidt fortæller, at Ingrid Funch Jørgensen er en af de 16 kandidater, Socialdemokratiet skal vælge en rækkefølge for. Hun var i første omgang opstillet til regionsvalget, men trak sig, da Laila Kildesgaard meldte sig på banen, og nu stiller hun altså op til kommunalvalget i stedet.

De lokale socialdemokrater skal også prioritere de to kandidater, som stiller op til Folketinget sammen med spidskandidat Lea Wermelin, og så skal nogle beslutninger fra Socialdemokratiets kongres i september føres ind i de lokale vedtægter.

– På en måde er det en kedelig generalforsamling, siger Lars Goldschmidt.

Tæt på at have en plan

Når generalforsamlingen er slut, og liste A har stillet sit hold, er der otte måneder til det valg, der afgør, om Socialdemokratiet igen kan indtage det bornholmske borgmesterkontor. Inden da kommer der en valgkamp, som partiet er ved at lægge en plan for.

– Vi har gjort et ganske godt stykke arbejde med vores valggrundlag, så i den forstand er vi tæt på at have en plan for, hvad det er, vi vil slå på i valgkampen, siger Lars Goldschmidt.

Derudover bliver opgaven i høj grad at opføre sig ordentligt, så Socialdemokratiet viser, at vælgerne kan regne med partiet.

– Lige for øjeblikket, med den meningsmåling, vi har fået, er der mange, der stoler på os, og hvis vi kan leve op til det, tror jeg også på, at vi får et rigtig godt valg. Det tror jeg, vi kan, for jeg synes ikke, der er sorte skyer nogen steder, men man skal ikke være mere skråsikker end som så, siger Lars Goldschmidt.



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT