Selv om det stadig ikke er helt sikkert, at Energiø Bornholm bliver til noget, så ser både Peter Juel-Jensen og Lea Wermelin den seneste melding fra Lars Aagaard som et tegn på, at det er den vej, udviklingen går, og det bør Bornholm forholde sig til.
– Hele tiden, mens vi har stået i det her vadested, har vi fortsat arbejdet med at forme den proces, der kommer nu, og alt det, der skal ske på den anden side, så jeg tænker egentlig, at vi skal fortsætte i arbejdstøjet, siger Lea Wermelin.
Peter Juel-Jensen mener, at Bornholm skal omsætte den nye situation til et klart og tydeligt forventningspres til regeringen.
– Det her er vores redningsplanke, også når det kommer til at sikre, at vi har et vist befolkningsgrundlag. Vi vil gerne kunne sikre, at nogle af alle de arbejdere, der kommer til øen, får mulighed for at medbringe ægtefæller. Vi vil gerne sikre os, at vi har ressourcer, så vores sprogskoler kan undervise og sikre, at vi kan få nogle af dem hurtigt ud på det bornholmske arbejdsmarked, og hvis der følger børn med, at vi har mulighed for at få dem ind i de bornholmske skoler. Nu skal vi ikke løfte hænderne helt over hovedet af begejstring. Vi har nogle kort på hånden, vi skal sørge for, at vi får spillet rigtigt, siger han.