Helge Dahl havde hele sit voksenliv adresse i Rønne, men alligevel var Østerlars Skytteforening udgangspunktet for de mange års virke som både aktiv og leder. Han uddannede sig som skydeinstruktør og instruerede i mange år skytter både på Bornholm og rundt omkring i landet.
Helge Dahl blev i 2016 udnævnt som æresmedlem i DGI Bornholm, og året efter blev han også æresmedlem i Østerlars Sport. Her havde han også lagt mange frivillige timer i at holde skydebanens græsarealer og og reparere og vedligeholde banerne.
Da DGI Skydning Bornholm (tidligere Bornholms Amts Skytteforeninger) i 2019 fejrede 150 års jubilæum, var det Helge Dahl, der stod for de historiske indslag. Han kunne historien om de bornholmske skytteforeningers historie på fingrene.
Helge Dahl, der var nummer to i en søskendeflok på fem, startede som landmand, var konstabel i fire år, blev tankvognchauffør, hvor han kørte med olie og benzin, inden han sluttede arbejdslivet af med godt en snes år som pedel i Bo42-afdelingen Søndergården i Rønne Syd.