Gennem næsten 30 år arbejdede han i totalisatoren på travbanen. Arbejdet har var et frirum for ham, hvor han med de andre i totalisatoren mødtes på tværs af erhverv og delte erfaringer om alt. Han nød det gode sammenhold. Da Lilly også begyndte at arbejde i totalisatoren, blev travbanen en fast lørdagsudflugt for hele familien.
Lilly og Kjeld Alstrup fik tre børn, Randi, Mogens og John, og i den behageligt lange skolesommerferie, tog de på bilferie til Sverige og Norge og senere også det meste af Mellem- og Sydeuropa. Det blev endda til en længere tur til USA’s vestkyst, da muligheden bød sig.
Kjeld Alstrup betegnes som lidt af et legebarn, og han nød at lege med sine børn, når tiden tillod det. Senere i livet var det børnebørnene (Niclas, Magnus og Anina), som fik meget opmærksomhed og kærlighed af ham, og de nød at høre om alle bedstefars oplevelser fra "gamle dage".
Krondiamantbryllup
Kjeld Alstrup betegnes som et glad, varmt og kærligt menneske. Ordentlighed betød meget for ham.