Se billeder: Skriggrønt vand ved Hammershus

Fiona Ross opdagede det skriggrønne vand på en gårtur langs kyststien mellem Hammershus og Hammerhavn. Foto: Fiona Ross
NATUR | Tirsdag 26. august 2025 • 19:00
Frida Flinch
Journalist
NATUR | Tirsdag 26. august 2025 • 19:00

Under en gåtur mellem Hammershus og Hammerhavn opdagede Fiona Ross noget mystisk. På tværs af stien løb der skrigende limegrønt vand ned mod klipperne og ud i havet.

– Det var helt voldsomt, siger Fiona Ross om oplevelsen, der fandt sted tidligere på måneden.

Både hende og hendes veninde spærrede øjenene op, da de så farven på vandet. Fiona Ross valgte at filme hele seancen for at kunne dokumentere oplevelsen.

Men vandets farve skyldes hverken forurening eller radioaktivitet, som farven ellers kunne give et indtryk af.

Det er simpelthen Bornholms Regionskommune, der har været i gang med farvepaletten, lyder det fra Diana Lindahl, der er kulturgeograf i Bornholms Regionskommune.

Kommunen var blevet gjort opmærksom på, at der løb spildevand i området, og i den forbindelse har de haft fat i den iøjenfaldende grønne farve.

– Vi skulle finde ud af, hvor det kom fra, så derfor har vi været rundt i området og hælde noget sporstoffarve i kloakken for at se, om det var der, det kom fra.

Metoden med sporstoffer er helt almindelig, hvis man skal finde ud af, om der er utætheder. På den måde kan man spore, hvor lækket kommer fra.

Har fået indskærpelse

Det lykkedes kommunen at finde ejermanden til spildevandet. Det farvede vand førte op til Hammershuse, der består af en række feriehuse med udsigt til Hammershus. Spildevandet var havnet ved stien på grund af et hul i en udløbsledning, hvor vandet fra deres renseanlæg løber igennem.

– De har fået en indskærpelse på, at de skal stoppe tilledningen til det, og at de først kan bruge det igen, når ledningen er lavet, siger Diana Lindahl.


Ejerforeningen Hammershuse har nu fået blokeret afløbet, så røret kan tjekkes og repareres. Foto: Frida Flinch

Håber på hurtig løsning

Indskærpelsen fra kommunen er havnet på Ejerforeningen Hammershuses bord. De har nu startet et større arbejde, efter de blev gjort opmærksomme på den utætte ledning, forklarer formanden for ejerforeningen, Jesper Møller Hansen.

– Vi har blokeret afløbet oppe fra Hammershuse, så den ledning, der er brud på, er tærlagt, fordi før kan de ikke undersøge den, siger han.

Formanden oplyser, at de allerede i dag har gravere ud for at gøre det muligt at kigge nærmere på bruddet.

– Planen er, at de graver ned omkring bruddet, og så får man en kameraundersøgelse både den ene og den anden vej i ledningen for at se, hvad skadens omfang er.

– Vi håber, at det er så lille et brud, at det kan være repareret i morgen. Men det er klart, at hvis nu kameraundersøgelsen viser, at der er andre ting på færde, så er situationen en ny, og så må vi tage stilling til det derfra, siger formanden.

Nu er det mudder

Indtil ledningens hul er lukket, bliver spildevandet pumpet op i en tank og hentet af PLE, som tømmer det på et renseanlæg, forklarer Diana Lindahl.

– Så skal de bare have lavet ledningen, og så kan de bruge det igen, siger hun.

Hele molevitten, fra det skriggrønne vand til lukning af hanen til den utætte ledning, har tilsyneladende virket. På stedet, som Fiona Ross fangede det grønne vand med sit kamera, er der nu kun mudder tilbage at finde.


I dag er der kun mudder tilbage på stedet, hvor Fiona Ross filmede. Foto: Frida Flinch

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT