Projekt stopper efter 500 ladninger

Projekt stopper efter 500 ladninger
Der har siddet ladere til elbiler på lygtepæle i Dampmøllegade, Møllegade og Smedegade. Arkivfoto: Torben Østergaard Møller
MILJØ | Mandag 24. marts 2025 • 15:32
Henrik Nielsen
Journalist
MILJØ | Mandag 24. marts 2025 • 15:32

Den 31. marts bliver tre midlertidige ladere til elbiler fjernet i Rønne.

I maj sidste år blev der åbnet for, at elbilejere kunne lade deres biler op i tre lygtepæle i Rønne. Formålet var at finde ud af, om det er muligt at oplade bilerne ved at bruge noget af den strøm, der i forvejen er i kommunens lygtepæle og kabler. Projektet slutter med udgangen af marts, og konklusionen er klar.

– Med over 500 ladninger på vores tre forsøgslygtepæle i Dampmøllegade, Møllegade og Smedegade har vores projekt med ladestandere på lygtepæle været en succes, fortæller kommunikationsansvarlig Katja Hemming Hansen fra Bornholms Energi & Forsyning i en pressemeddelelse.



Der har siddet ladere til elbiler på lygtepæle i Dampmøllegade, Møllegade og Smedegade. Arkivfoto: Torben Østergaard Møller

 

Det kommunale forsyningsselskab står bag forsøget sammen med Bornholms Regionskommune og Danmarks Tekniske Universitet.

– Projektet har vist, at eksisterende lygtepæle kan bruges til at fremme grøn omstilling og bevare kulturarven i ældre byområder. Vi håber, at vores erfaringer vil inspirere andre kommuner og forsyningsselskaber til at tage ideen videre og implementere lignende løsninger, fortæller Katja Hemming Hansen.

Projektet slutter den 31. marts, hvor laderne bliver taget ned. Da det gik i gang, sendte Bornholms Energi & Forsyning en hilsen ud til beboerne i det tre områder for at forberede dem på den nye aktivitet. Nu modtager de samme adresser en afskedshilsen, hvor de bliver takket for deres tålmodighed og eventuelle brug af ladestanderne.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT