Atomkraft tæt på Bornholm rykker nærmere

Der er indgået kontrakt på design af et atomkraftværk, som kommer til at ligge cirka 175 kilometer fra Bornholm.
175 kilometer fra Bornholm ligger de polske byer Lubiatowo og Kopalino, som der nok ikke er mange, der har hørt om, men som efter planen bliver hjemsted for Polens første atomkraftværk. Der er netop indgået en kontrakt om design af et stedspecifikt kraftværk samt programmer for uddannelse, drift og vedligehold.
Det fortæller det amerikanske energiselskab Westinghouse Electric Company på sin hjemmeside. Westinghouse, ingeniørvirksomheden Bechtel og det polske forsyningsselskab Polskie Elektrownie Jadrowe underskrev kontrakten i Warszawa i overværelse af blandt andre premierminister Mateusz Morawiecki og den amerikanske ambassadør Mark Brzezinski.
– Vi går ind i et skelsættende øjeblik, ikke kun for vores investeringsprojekt, men også for hele energiomstillingen i Polen. Dagens begivenhed afslutter planlægningsfasen af ??atomkraftværket og indleder udførelsesfasen med relevant ingeniørarbejde. Om cirka halvandet år vil den underskrevne kontrakt resultere i design og teknisk dokumentation af det første atomkraftværk, der skal bygges i Pommern, sagde bestyrelsesformand Mateusz Berger fra Polskie Elektrownie Jadrowe i forbindelse med underskrivelsen.
Nye muligheder for Polen
Arbejdet med at designe et atomkraftværk specifikt til placeringen ved Lubiatowo-Kopalino går i gang med det samme, og i både Polen og USA ser man det som begyndelse på et samarbejde med mange perspektiver.
– Dette er et af de vigtigste skridt fremad til dato i det civile atomsamarbejde mellem USA og Polen. Jeg roser den polske regering og de virksomheder, der er involveret i projektet, for deres fokus på føre denne indsats igennem til dette kritiske punkt. Dette er ikke kun et kommercielt foretagende. Vores håb er at støtte Polen, da det bliver et knudepunkt for udbredelse af civil nuklear teknologi. Energisikkerhed er national sikkerhed, og Amerikas sikkerhed er indbyrdes afhængig af Polens sikkerhed, sagde USA's ambassadør i Polen, Mark Brzezinski.
Der bliver tale om et atomkraftværk med en AP1000-reaktor. Westinghouse og Bechtel har for nylig færdiggjort en tilsvarende reaktor ved kraftværket Vogtle i den amerikanske delstat Georgia. Den blev taget i brug i juli og blev dermed den første nye atomreaktor i USA i syv år. Deres erfaring fra det projekt vil gavne projektet i Polen, mener den polske regering.
– Etableringen af ??en nuklear kultur i Polen betyder nye muligheder for hele landet, og vi ønsker at introducere de bedste modeller, sagde Anna Lukaszewska-Trzeciakowska, som er minister for strategisk energiinfrastruktur.
Ifølge hende kan projektet være med til at styrke den polske økonomi og uddanne polske teknikere og ingeniører.
Efter planen skal reaktoren være i kommerciel drift i 2033.
Totalrenovering på plads
NYT JOB
MEST LÆSTE
Lad læretid tælle som fuldtidsarbejde

Te betronijns
Når man får noget ‘te betronijn(s)’, så får man det på kredit. I Bornholmsk Ordbog illustreres udtrykket blandt andet med følgende citat: ‘Hajn ræstar ju ejnhillu alt, så vi torr væl foie lâ’jn få mera te betronijngs’.
OM BORNHOLMS TIDENDE
LÆS AVISEN DIGITALT
Læs avisen på din computer
Download app til Apple
Download app til Android
Ansvarshavende chefredaktør: Kristoffer Gravgaard.
Bornholms Tidende, Nørregade 11-19, 3700 Rønne.
Hovednummer: 56903000. Redaktion: 56903081. CVR nr: 35244115
© Bornholms Tidende Tekst, grafik, billeder, video, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. Bornholms Tidende forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4".
Generelle handelsbetingelser | Cookie- og Privatlivspolitik | Cookiedeklaration