Vi bliver ved til vi ikke kan tygge smør mere
Olsker Antik har 30-års jubilæum i år. Orla og Birthe Bohn nærmer sig de 80, men har ingen planer om at stoppe, selv om konkurrencen er blevet hård.
Kontant eller mobilepay, siger Birthe til en kunde, der vil købe et lille skab til sin datter.
Datteren har proklameret, at hun vil sælge smykker, som hun selv har lavet, og det lille skab skal agere salgsbod.
– Det er jo et helt fantastisk sted I har her, siger moren begejstret på vej ud af en af de få store antikhaller, der er tilbage på Bornholm.
Stedet er Olsker Antik et par kilometer syd for Allinge. Brugtmarkedet i den lille by med den høje rundkirke har nu været den eneste butik i Olsker i 30 år.
Orla og Birthe Bohn kommer fra Sømarken på det sydlige Bornholm. De har været gift i 42 år, men deres ægteskab er på en måde antikt. For da de åbnede Olsker Antik i Niels Grønvalls gamle smedje i 1994, havde de allerede solgt antikviteter fra deres privatbolig i den gamle brugs i seks år. Om ikke andet har ægteparret altid været omgivet af antikviteter.
Det var udsigten til en god handel, der lokkede kræmmerparret til Nordbornholm.
– Vi købte den lidt på tilbud, efter den lukkede i 1988, fortæller Orla Bohn om den tidligere brugs, der siden har dannet rammen om ægteparrets privatbolig.
Orla Bohn blev som ung udlært som anlægsgartner. Men han er købmand i sjælen og det har han altid været.
– Hvis man kan se, man kan lave lidt kroner på et eller andet, så køber jeg det jo, og prøver på at sælge det igen. I mange år tømte jeg dødsboer for sagførere og kommunen, fortæller Orla Bohn.
Olsker Antik sælger blandt andet gamle vægure, lysekroner, krystalglas og guldaldermalerier.
Konkurrencen er blevet større
I dag er de to henholdsvis 78 og 79, og for længst pensionerede. Men de kan ikke lade være med at gå – eller for Orlas vedkommende køre – den korte tur over vejen. Og det er ikke fordi det er en guldrandet forretning at sælge antikviteter på Bornholm, siger parret. Ikke længere.
– Konkurrencen fra loppemarkeder og alt det der missionske er for stor. De har jo sort arbejdskraft og de får tingene gratis, siger Orla Bohn.
– Dem kan vi ikke konkurrere med.
De senere år er der desuden kommet konkurrence fra helt nye kanter.
– Man kan jo se nu at ved næsten hvert andet hus, hænger der tøj udenfor, der er til salg, siger Orla Bohn.
– Og så er der IKEA, tilføjer Birthe.
– Unge mennesker vil ikke købe sådan nogle gamle møbler. Vi har også massevis af hængelamper, dem er der heller ingen der vil have, siger hun.
Olsker Antik er indrettet i en gammel maskinhal, der tidligere tilhørte Niels Grønvall.
Priserne er styrtdykket
Orla Bohn sætter ikke priserne ned for at få tømt ud i den 1.000 kvadratmeter store antikhal. Heller ikke selv om det er blevet sværere at komme af med de ting, der tidligere var en stabil indtægtskilde. Efterspørgslen på eksempelvis dragkister og bornholmerure er gået helt i stå.
– Bornholmerure kostede tidligere 35.000, dem kan jeg ikke engang få 5.000 for i dag, siger Orla Bohn.
Andre usælgelige klenodier bliver genanvendt, som det hedder i dag.
– Jeg har lige hugget en dragkiste op. Så bruger vi brændet til at fyre op med. Jeg har også hugget et par chatoller op, fortæller Orla Bohn.
Birthe og Orla Bohn lader efter planen antikviteterne og de to ejendomme i Olsker gå i arv til de fire børn.
Inden da kan det da godt være, at priserne på bornholmerure kommer op igen, medgiver de to kræmmere. Sådan går det jo med mange ting.
Andre ting har en udløbsdato, som ikke står til forhandling.
– Jeg er sgu bange for, min dåbsattest ikke kommer igen, siger Orla Bohn. Birthe griner højt i baggrunden.
Indtil videre fortsætter Orla og Birthe Bohn med at gå over vejen. Så længe fysikken holder og humøret er godt, er der ingen grund til at lukke Olsker Antik, siger ægteparret.
– Vi bliver ved til vi ikke kan tygge smør mere, fastslår Orla Bohn.
Birthe og Orla Bohn holder åbent i Olsker Antik hele året fra onsdag til søndag.
Orla Bohn på Rønnevej, med den gamle brugs i baggrunden. Her har han og Birthe Bohn boet siden 1988.

NYT JOB
MEST LÆSTE


Ejn sæksara
Et sæt bestående af en stor snaps og et lille glas øl. Betegnelsen kommer af, at det kostede seks øre.
OM BORNHOLMS TIDENDE
LÆS AVISEN DIGITALT
Læs avisen på din computer
Download app til Apple
Download app til Android
Ansvarshavende chefredaktør: Kristoffer Gravgaard.
Bornholms Tidende, Nørregade 11-19, 3700 Rønne.
Hovednummer: 56903000. Redaktion: 56903081. CVR nr: 35244115
© Bornholms Tidende Tekst, grafik, billeder, video, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. Bornholms Tidende forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4".
Generelle handelsbetingelser | Cookie- og Privatlivspolitik | Cookiedeklaration