Den folkekendte papirklipper og kunstner Jens Jacob Sabber Jensen, bedst kendt som Sabber, bliver nu udstillet på et kunstmuseum for papirkunst i Blokhus i fint selskab med blandt andre H.C. Andersen.
Papirklipperen Sabber er særligt kendt på Bornholm, hvor han tilbragte størstedelen af sit liv og opbyggede sin kunstneriske karriere. Han hentede inspiration fra Bornholms natur og kultur samt tidens politiske tendenser, oplyser en pressemeddelelse fra Hakon Holm Publishing, som har assisteret med kuratering af udstillingen og bidraget med viden fra biografien og kunstbogen "Sabber – en original papirklipper".
I 1980'erne og 1990'erne blev Sabber bredt kendt med sine store kunstneriske værker, der blev udstillet både nationalt og på flere internationale gallerier, herunder i blandt andet Italien og Tyskland. Hans papirklip blev sammenlignet med H.C. Andersens, men han opnåede aldrig den samme anerkendelse, hvilket han kæmpede for gennem sin karriere.
Udstillingen på Museum for Papirkunst bliver officielt indviet torsdag den 15. februar med et foredrag af forlagsredaktør fra Hakon Holm, Brian Christensen, som også er forfatter til biografien. Han vil i sit foredrag give et unikt indblik i Sabbers fantasifulde verden og fortælle om den berømte papirklippers liv og virke.