Rønne Havbad har ikke kunnet bruge saunaen, selv om den er færdigbygget.
Oprindeligt havde foreningen fået tilladelse til at opføre den, men ved en efterfølgende inspektion konstaterede Bornholms Regionskommune, at byggeriet afveg fra tilladelserne – blandt andet fordi saunaen var hævet over terrænet, og der var etableret en større terrasse med omklædningsrum.
Nu har Kystdirektoratet efter en ny vurdering besluttet, at saunaen og udebruseren alligevel kan få dispensation, hvilket betyder, at de kan lovliggøres. Til gengæld er den hævede terrasse, trappen og omklædningsrummene stadig i strid med strandbeskyttelsesreglerne og skal fjernes.
Senest maj – ellers kontakter de politiet
Som kompromis har Kystdirektoratet givet tilladelse til at anlægge et træfortov (boardwalk), der skal forbinde saunaen med badebroen og udebruseren. Dette vurderes at være en mindre indgribende løsning, som stadig sikrer adgang til faciliteterne.