Musikfestival klar med årets program

Musikfestival klar med årets program
Sandvig Scenen er klar til sæsonen. Foto: Elsebeth Fermann
NOTITS | KULTUR | Fredag 3. juni 2022 • 05:30
NOTITS | KULTUR | Fredag 3. juni 2022 • 05:30

Danseorkestret Valentinos står nederst på plakaten til denne sommers torsdagskoncerter i Sandvig. Men scenen i midten af byen er klar, melder Rie Hansen, formand for Foreningen Sandvig.

Foreningen står blandt mange andre lokale aktiviteter bag Musik på Scenen og Sandvig Musikfestival, og onsdag sørgede en håndfuld frivillige fra foreningen for at scenen fik sit årlige sundhedstjek. Det blev ifølge Rie Hansen til lidt almindelig klargøring og en omgang hvid maling.

Første koncert spilles den 30. juni, når Rico og Ninna går på scenen, og derefter kan man hen over sommeren opleve navne som Cozy, Amex og Heat Makers til de traditionsrige torsdagskoncerter i hjertet af Sandvig.

Programmet rundes af med Bjarne Kure & Lars Christiansen den 18. august og som rosinen i pølseende siger Valentinos tak for sæsonen med en koncert den 25. august.

Musikfestivalen i Sandvig indtager som sædvanlig byen og stranden i uge 29.



Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT