Legende giver koncerter til jul

Legende giver koncerter til jul
Anne Linnet giver julekoncert i to bornholmske kirker. Pressefoto
NOTITS | KULTUR | 28. APR • 15:00
Henrik Nielsen
Journalist
NOTITS | KULTUR | 28. APR • 15:00

Ja, du læser rigtigt. Der står jul i overskriften.

Årsagen er, at den legendariske sangerinde Anne Linnet har offentliggjort turnéplanen for sine julekoncerter, og Bornholm er med.

– Jeg glæder mig hvert år til at komme rundt i landet og synge julen ind sammen med publikum i de smukke kirkerum. Der opstår noget helt særligt, når vi er samlet om musikken, siger Anne Linnet i en pressemeddelelse.

Juleturneen begynder her på Bornholm, hvor hun 21. november giver koncert i to kirker. Om eftermiddagen kan man opleve hende i Skt. Nicolai Kirke i Rønne, og om aftenen synger hun i Svaneke Kirke.

Repertoiret omfatter blandt andet sange som "Forårsdag" og "Barndommens Gade" fra hendes eget katalog og klassiske julesange, man kan synge med på.

– Julen åbner et rum i os, hvor vi kan mærke både os selv og hinanden lidt tydeligere. Det er den stemning, jeg håber, vi skaber sammen igen i år, siger Anne Linnet.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT