Kendt skuespiller køber grund i Hasle
Mange kender skuespilleren Lars Ranthe fra film som "Druk" og "Dirch" og tv-serier som "Badehotellet" og "Dicte". Snart kan man måske også opleve ham i gadebilledet i Hasle, hvor han sammen med arkitekten David Rich Zahle har købt en grund for for 1,7 millioner kroner.
Det fortæller Ekstra Bladet.
Der er tale om en ubebygget grund på 1.277 kvadratmeter.
I tv-serien "Anker" spiller Lars Ranthe Anker Jørgensen, og Maria Rich spiller hans kone Inger. I virkeligheden er Maria Rich gift med David Rich Zahle, som er kendt fra tv-programmet "Mesterlige ombygninger".
Krydstogtskibe og forurening
NYT JOB
MEST LÆSTE
Psykisk sygdom – en usynlig kamp

En sijllavitta
‘Sijllagjæl’ (indvolde fra sild) som man klaskede op på en væg i forskellige figurer, fx et ansigt, for at forskrække folk om natten, idet det lyste (fosforescerede). Teinnæs illustrerer ordet med følgende citat: ‘Pass du på, ønte varr så vikti, æjlla kajn du tro jâ ska lawa dai en sijllavitta’.
OM BORNHOLMS TIDENDE
LÆS AVISEN DIGITALT
Læs avisen på din computer
Download app til Apple
Download app til Android
Ansvarshavende chefredaktør: Kristoffer Gravgaard.
Bornholms Tidende, Nørregade 11-19, 3700 Rønne.
Hovednummer: 56903000. Redaktion: 56903081. CVR nr: 35244115
© Bornholms Tidende Tekst, grafik, billeder, video, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. Bornholms Tidende forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indhold med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11b og DSM-direktivets artikel 4".
Generelle handelsbetingelser | Cookie- og Privatlivspolitik | Cookiedeklaration