Kosmonauterne er dobbelte vindere af Danmarks mesterskabet i teatersport og er et af de mest succesrige Impro Comedy-hold i Danmark. Når komikerne indtager Svanekegaarden fra den 7.-9. juli, bliver det deres første optræden på Bornholm.
Både fredag, lørdag og søndag kan man opleve Kosmonauterne i forestillingen ”Den Fantastiske Ferie”. Her er det publikum, der bestemmer, skriver Svanekegaarden i en pressemeddelelse. Skuespillerne bruger nemlig børn og voksnes egne feriefortællinger til at lave én stor fortælling om en fantastisk rejse. Hele vejen igennem det 45 minutter lange teaterstykke er publikum med til at finde på, hvad der skal ske. Man kan således byde ind med egne ferieminder og komme med på scenen sammen med skuespillerne.
Fredag aften er der comedyshow for de voksne, hvor publikum inviteres med i komikernes raketskib, der tager på en tidsrejse til 90erne. Svanekegaarden skriver i en pressemeddelelse ord som Buddy Holly, Crazy Daisy og Aqua. Igen er det publikum, der skal være med til at skrive stykket, og Svanekegaarden lokker med lattergaranti.