På Bornholmsk Ordbog er vi efterhånden kommet langt med at digitalisere det meste af det, der er skrevet i de bornholmske aviser i 1900-tallet. Og det er faktisk ikke så lidt, for i en god del af århundredet var der jo hele tre lokale aviser og dertil også flere ugeblade.
I den seneste tid har Troels Jørgensen siddet i Aakirkeby og arbejdet sig gennem en lang række årgange af Bornholms Social-Demokrat og Bornholmeren, som den senere kom til at hedde, og ud af den store bunke af forskellige tekster, som han har digitaliseret, har jeg trukket to digte af Otto J. Lund, som læserne ikke skal snydes for. De er måske ikke helt så kendte som flere af Lunds andre digte, da de ikke indgår i de to større digtsamlinger, “Lyngblomster” og “Enj Urtakåst”, fra hhv. 1930 og 1933. Dagens to digte udkom nemlig først nogle år senere.
Karakteristisk for Lund er det, at hovedpersonerne i digtene findes på de lavere trin af den sociale rangstige. I det første digt møder vi “Gamla Ola”, der som dreng kom til Bornholm fra Sverige, fik et hårdt liv og blev glemt af de fleste. Digtet stod at læse i Bornholms Social-Demokrat d. 21/12-1935. Det gengives her med originalens retskrivning, når man ser bort fra brug af ‘å’ for ‘aa’:
Gamla Ola