Fuldt hus til nytårskoncerten: 'Så er der altså god stemning'

Fuldt hus til nytårskoncerten: 'Så er der altså god stemning'
Der var fyldt i Bornholms Idræts- og Kulturcenter lørdag. Foto: ASG Billeder
KULTUR | Tirsdag 16. januar 2024 • 05:30
KULTUR | Tirsdag 16. januar 2024 • 05:30

Den årlige nytårskoncert i Bornholms Idræts- og Kulturcenter forløb helt efter planen foran en fyldt sal med god stemning. Det var første år med kun en koncert i stedet for to, og beslutningen om at skalere ned er ikke kun nødvendig, men også den rigtige, lyder det fra kræfterne bag.

Der var ikke en stol ledig, da Allinge-Sandvig Gymnastikforening (ASG) lørdag afholdt den traditionsrige nytårskoncert i Bornholms Idræts- og Kulturcenter i Allinge.

800 gæster var mødt op til 2024-udgaven af koncerten, der var den 13. i rækken, og det hele forløb som planlagt, fortæller Lars Christiansen, der sidder med i ASG's hovedbestyrelse og er med til at stable nytårskoncerten på benene.

– Vi havde totalt udsolgt, og så er der altså god stemning i hallen, når der er mange mennesker, siger Lars Christiansen.

Hvor der tidligere har været holdt to koncerter over en weekend, blev der af økonomiske årsager denne gang kun holdt en enkelt koncert. Det skyldes, at man særligt efter corona har haft svært ved at fylde hallen to gange. Hvor man før corona var oppe på 1.500 gæster over de to dages koncert, lå man sidste år på 1.200 gæster fordelt på de to koncerter.

– Vi har jo været nødt til at ændre lidt, fordi vi to år i træk kom ud med et underskud, og det er den rigtige beslutning. Vi er en forening, og vi kan ikke skubbe penge ud ad døren hele tiden, forklarer Lars Christiansen.

Han uddyber, at der heldigvis har været opbakning og forståelse blandt promenadeorkesteret og de gæstende kunstnere.

Et rigtig godt program

Nytårskoncerten havde i år besøg af musikerne Kaja Brüel, Anders Blichfeldt samt operasanger Frederikke Kampmann, mens Bjørn Nyrup & Promenadeorkestret indledte arrangementet med promenadekoncert.

Lars Christiansen erkender, at man havde nedprioriteret klassisk musik en smule ved årets koncert og tilføjer, at det er svært at gøre alle helt tilfredse.

– Jeg synes, det var et rigtig godt program. Nogle gæster vil gerne have mere opera og klassisk musik, men sådan har alle det ikke. Det er nok svært at gøre alle helt tilfredse, men jeg har samtidig heller ikke hørt om, at der skulle være nogen utilfredse.

For ASG's frivillige kræfter startede de sidste forberedelser allerede onsdag aften, hvor scenen skulle bygges, og der blev lagt gulv ud i hallen, fortæller Lars Christiansen.

– Så byggede vi til hele torsdagen, og så kom lyden over om fredagen og blev gjort klar. Vi stod klar lørdag klokken halv 11, da promenadeorkesteret og kunstnerne kom og gik i gang med lydprøver og så videre. Da klokken blev fem i halv et åbnede vi dørene, og så væltede folk ind.

Her var der blandt andet kager fra en af de faste sponsorer, Bager Mortensen, hvilket som altid var et hit, bemærker Lars Christiansen.

Koncerten sluttede cirka klokken halv seks, og hvis man troede, at der herefter blev taget en slapper, kan man godt tro om igen.

– Det er fast kutyme, at vi er ret hurtige til at pakke sammen. Da koncerten var færdig – det var den cirka tyve over fem – så gik der to timer, og så var alt pillet ned igen. Lyd, lys, alt fra scenen var fjernet, siger Lars Christiansen.

Herefter var der plads og tid til, at godt 40 af de frivillige kræfter kunne spise sammen og fejre endnu en veloverstået nytårskoncert.

Videre til næste projekt

Årets koncert er knap overstået, før tankerne bliver ført hen mod næste år, og datoen er da også allerede på plads.

– Vi har allerede fastlagt næste års koncert, der bliver søndag den 12. januar, siger Lars Christiansen, før han fortsætter:

– Men lige nu arbejder vi videre frem mod vores revyer her i maj måned. Det er fire store arrangementer med spisende gæster, så det er også et megaprojekt. En ting er at bygge en scene. Noget andet er at sidde og lave manuskripter og så videre. Det er et meget større projekt.

Den første af ASG's fire revyer løber af stablen fredag den 10. maj.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT