Det forberedende arbejde med at gøre filmsettet klar har allerede været i gang en uge. Her er der lavet foroptagelser, tests og bygget scene.
En hurtig googlesøgning på 'den sidste færge' viser dog, at der allerede er udgivet en kortfilm med samme titel i 1993, hvor blandt andet Lars Knutzon og Søren Hauch-Fausbøll ifølge Imdb spillede med. Filmholdet på Dueodde oplyser dog, at 'Den sidste færge' er arbejdstitlen, og den sagtens kan ændres.
Filmen er skrevet og instrueret af Morten Søhus Olsen og bag kameraet arbejder Alexander Westley, Mathilde Brix, Szymon Somski, Maria Faldt Jensen, Jeppe Aaskov, Katrin Joensen-Næs og Amine Kromann Karacan.
Peter T. Mortensen, Haris Samar, Kristian Trifunovic, Dennis Peder Nielsen Jensen og Mikkel Aalund Pedersen spiller de fem roller.