Efter 26 år: Nu skal biblioteket males

Efter 26 år: Nu skal biblioteket males
Der er fuld gang i malerpenslerne på Nexø Bibliotek - og det var tiltrængt, mener Dorte Rugtved. Eget foto.
KULTUR | 5. DEC • 11:00
KULTUR | 5. DEC • 11:00

I den kommende tid bliver der rodet på biblioteket i Nexø.

"Undskyld, vi roder, men vi skal have malet biblioteket."

Sådan står der på en seddel på Nexø Bibliotek, hvor malerspande og afdækningspap fylder godt op i billedet. Det siges nemlig, at der ikke er blevet malet i mindst 26 år.

– Og det kan ses, fortæller Dorte Rugtved, som er biblioteksleder i regionskommunen.

– I vores strategi er der skrevet om en opgradering af rummene, og det skal vi jo leve op til.

Det er altså planen, at der nu skal friskes op, og derfor er der fuld gang i arbejdet, som skal færdiggøres inden jul. Det giver lidt udfordringer i hverdagen blandt lixtal og lånere, men alle sejl er sat ind på, at biblioteket ikke kommer til at have lukkedage.

– Vi forsøger ikke at lukke! Man kan komme til mange af bøgerne, og vi stiller reserverede bøger frem. Avisbordet er, hvor det plejer, fortæller Dorte Rugtved.


Undskyld, vi roder. Men man kan stadig få fat i en god bog, lover lederen af biblioteket. Eget foto.

Fleksibelt mødested

Efter nytår kommer turen til den anden del af rummet, og har har biblioteket fået støtte fra Nordea Fonden.

Projektet hedder "Vi gør det sammen", og det skal være et nyt bæredygtigt mødested på Nexø Bibliotek.

– Der et spændende initiativ som skal styrke fællesskabet og skabe et endnu mere inkluderende og levende biblioteksmiljø for alle borgere i Nexø og på Bornholm, fortæller Rugtved.

Projektet omfatter en renovering af bibliotekets tidligere Borgerservice-lokaler, som bliver omdannet til et fleksibelt mødested, der skal kunne rumme alt fra workshops, foredrag og kreative aktiviteter til spontane møder og socialt samvær.

Projektet laves i et bredt samarbejde på tværs af kommunen.

– Så vi vil gerne kunne tilbyde borgerne et pænt sammenhængende rum; bibliotek og mødested, afslutter Dorte Rugtved.

Torsdag aften var der julegløgg og en mulighed for at få en opdatering på projektet og et indblik i alle de gode idéer til, hvad mødestedet kan bruges til.

Følg debatten på facebook!
FÅ ABONNEMENT