Fredag d. 2. maj tændes et arsenal af lamper, laserkanoner og videoprojektorer når det seks mand store ensemble Ste van Holm & Friends giver koncert i de underjordiske gange, der udgør Thingbæk Kalkminer.
Man vil kunne opleve det geografisk bredeste musikalske samarbejde, da komponisten Ste van Holm bor på Danmarks østligeste punkt, Christiansø, mens sangeren Julie Sommer bor på Fanø.
– Medmindre en af mine naboer har spillet sammen med en fra Blåvand, kan jeg ikke forestille mig et bredere geografisk samarbejde, end når Julie og jeg laver noget, fortæller Ste van Holm, hvis seneste album Thaw fra 2019 er en fabuleren over grønlandske temaer. Et album der pludseligt er blevet højaktuelt.
– Det er ret uhyggeligt, det der sker. Jeg troede, det eneste aktuelle emne på pladen, var de numre der berører klimaforandringerne og gletchernes afsmeltning. Jeg havde ikke i min vildeste fantasi forestillet mig, at de politiske aspekter af pladen ville blive aktuelle igen, siger Ste van Holm.