Bestyrelsen har allerede kontakt til et par stykker, som gerne vil hjælpe til i Troppen som assistenter, men de kan ikke stå alene, og Troppen søger derfor en tropsleder.
Næste bestyrelsesmøde i spejdergruppen er aftalt til 6. december, og gruppen skal have fundet en løsning inden da. Som leder er man ifølge Ebbe Frank "en vigtig sparringspartner for de ældste i troppen, der allerede som 15-16-årige står med ansvaret for en patruljes aktiviteter og ikke mindst velvære".
– Lederjobbet handler om at vise de unge, at de kan gennemføre de ting, de sætter sig for. Som leder bliver man deres fortrolige, deres mentor, deres coach, deres rollemodel, og ikke mindst en voksen, der giver dem plads til at udføre alverdens tossede eksperimenter, siger nuværende tropsleder Malin Corlin.