Heste på springtur i Klemensker

NOTITS | KRIMI | Mandag 10. marts 2025 • 10:26
Henrik Nielsen
Journalist
NOTITS | KRIMI | Mandag 10. marts 2025 • 10:26

Bornholms Politi måtte fredag forholde sig til to bortløbne hunde, og søndag kom der en melding om to islandske heste, som var løbet væk. Mandag morgen er hestene fortsat savnet.

Den første hund stak af fra sin ejers bolig på Brøndshøj i Rønne. Først på eftermiddagen vendte den hjem på egen hånd. Den anden hund blev fundet på stranden i Arnager og indleveret på politigården. Ejeren blev kontaktet og hentede hunden.

Anmeldelsen om de bortløbne heste kom søndag klokken 22.07. De hører hjemme på Simblegårdsvej i Klemensker, og de er fortsat savnet mandag morgen. Politiet hører gerne fra borgere, der har set dem, så de kan blive genforenet med ejeren.

Mandag ved middagstid fortæller Bornholms Politi, at hestene er indfanget og genforenet med deres ejer.

FÅ ABONNEMENT