Trump: Manglende afvæbning fra Hamas vil have en voldsom pris
Israels Benjamin Netanyahu mødtes mandag med Trump i USA, hvor en afvæbning af Hamas blev drøftet.
- Det vil have en voldsom pris, hvis Hamas ikke afgiver sine våben inden for kort tid.Sådan lyder det fra USA's præsident, Donald Trump, under et pressemøde efter et møde med Israels premierminister, Benjamin Netanyahu.
Trump sagde, at han ønskede at gå videre til anden fase af våbenhvileplanen i Gaza "så hurtigt som muligt, men der skal ske en afvæbning" fra Hamas.
Præsidenten sagde, at Hamas ville få "en meget kort periode", hvor de skal afvæbne, ellers "vil helvede bryde løs for dem".
Mandag før pressemødet gentog Hamas' væbnede fløj, at den ikke kommer til at afgive sine våben.
Det skrev nyhedsbureauet AFP med henvisning til en talsmand fra fløjen ved navn Ezzedine Al-Qassam-brigaderne.
Adspurgt, hvad der kommer til at ske, hvis Hamas ikke afgiver sine våben, svarer Trump mandag på pressemødet:
- Det ville være forfærdeligt for dem. Forfærdeligt. Virkelig, virkelig slemt. De lavede en aftale om, at de ville afvæbne.
Præsidenten tilføjer, at en række lande vil "udslette" Hamas, hvis de ikke følger aftalen og lader sig afvæbne.
- Israel har levet op til planen, tilføjer Trump på pressemødet.
Ifølge en fredsplan for Gazastriben, som Trump tidligere har fremlagt, skal Hamas lade sig afvæbne.
De Hamas-medlemmer, der lægger våbnene, kan få lov at forlade Gazastriben.
Imens har den militante bevægelse gentagne gange afvist forslaget.
- Vores folk forsvarer sig selv og vil ikke afgive deres våben, så længe besættelsen fortsætter, siger talsmanden, der har taget navn efter sin afdøde forgænger Abu Obeida, i en videoerklæring.
Hamas meddelte samtidig tidligere på måneden, at gruppen er klar til at nedlægge sine våben til en palæstinensisk myndighed, der styrer Gazastriben, "hvis besættelsen ophører".
Israels premierminister og USA's præsident var enige om, når det kom til afvæbningen af Hamas, men da det kom til den besatte Vestbredden, var der uenigheder at spore.
- Jeg vil ikke sige, at vi er 100 procent enige om Vestbredden, men vi vil nå til en konklusion, sagde Donald Trump.
Den amerikanske præsident ville dog ikke nærmere gå ind i, på hvilke punkter de to er uenige.
- Han vil gøre det rigtige, afsluttede Trump og gestikulerede i retning af Netanyahu.
De israelske bosættelser på Vestbredden betragtes som værende i strid med folkeretten.
Ifølge FN har udvidelsen af de ulovlige bosættelser på Vestbredden nået det højeste niveau siden 2017.
/ritzau/
