Medier: Flere dræbte i togpåkørsel af skolebus i Belgien

26. MAJ 2026 • 10:40UDLAND

Ifølge belgiske medier mistede flere livet, da et tog påkørte en skolebus i Østflandern.

En skolebus er tirsdag morgen blevet ramt af et tog i Buggenhout i Belgien, skriver belgiske medier.

Flere personer har mistet livet i ulykken.

Det skriver både public service-mediet VRT og Het Laatste Nieuws med henvisning til anonyme kilder. Udmeldingen er ikke officielt bekræftet.

En person har fået livreddende behandling, oplyste Geert Hermans, som er borgmester i Buggenhout i provinsen Østflandern, tidligere tirsdag ifølge det belgiske medie.

Video fra stedet viser flere udrykningskøretøjer.

Bussen, der blev ramt, skal være en minibus, som blev brugt til skoletransport.

Ulykken er sket omkring klokken 08.15 ved en jernbaneoverskæring. De nærmere omstændigheder kendes ikke umiddelbart, og der er også uvished om antallet af kvæstede og deres tilstand.

Den belgiske indenrigsminister, Bernard Quintin, skriver på det sociale medie X, at han "med dyb sorg har fået besked om den tragiske ulykke".

- Mine tanker går til ofrene og deres pårørende, skriver han.

Omkring 100 passagerer på toget er blevet evakueret og er blevet bragt til den nærliggende brandstation, skriver VRT. En af passagererne er i chok og modtager behandling.

Het Laatste Nieuws har været i kontakt med togpassageren Jens, hvis fulde navn ikke oplyses. Han siger, at det hele skete på "et par sekunder".

- Vi mærkede et højt brag, og et vindue i den forreste del af toget knustes, siger han.

Togtrafikken på strækningen er blevet midlertidigt indstillet. Der er indsat erstatningsbusser.

/ritzau/

MESTE LÆST UDLAND (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT