EU vil undersøge om Google nedprioriterer nyhedsmedier
EU-Kommissionen vil undersøge, om Google bevidst nedprioriterer nyhedsmedier i Googles søgeresultater.
EU-Kommissionen indleder en undersøgelse mod Google for muligt brud på EU's digitale regler.Det oplyser EU-Kommissionen i en pressemeddelelse.
Kommissionen vil afklare, om Google nedprioriterer nyhedsmedier og andre udgiveres websteder og indhold i Googles søgeresultater.
- Vi er bekymrede over, at Googles politikker ikke tillader, at nyhedsudgivere behandles på en retfærdig, rimelig og ikkediskriminerende måde i søgeresultaterne, siger ledende næstformand i EU-Kommissionen, Teresa Ribera.
Hun ser sagen som vigtig for nyhedsmedierne i Europa og deres mulighed for at tjene penge.
- Vi vil undersøge sagen for at sikre, at nyhedsudgivere ikke mister vigtige indtægter i en vanskelig tid for branchen. Og for at sikre, at Google overholder loven om digitale markeder, siger Teresa Ribera.
Udmeldingen kommer, efter at kommissionens overvågningsarbejde har vist tegn på et muligt regelbrud.
Konkret at Google nedprioriterer nyhedsmedier og andre udgiveres websteder, når de indeholder indhold fra kommercielle partnere.
Det kan ifølge kommissionen påvirker udgivernes mulighed for at tjene penge på deres indhold.
Udmeldingen kommer, mens mange danske medier kæmper med faldende indtjening på annoncer.
EU-Kommissionen understreger, at torsdagens melding alene skal ses som et tegn på, at kommissionen vil forfølge sagen.
Der er med andre ord endnu ikke tale om en konstatering af, at Google nedprioriterer nyhedsmedierne.
Hvis kommissionen finder beviser for manglende overholdelse af EU's Digital Markets Act, vil Google blive underrettet.
Derefter skal virksomheden redegøre for, hvordan man vil rette op på det mulige brud.
Sagen kan i yderste konsekvens ende med, at EU-Kommissionen pålægger Google en bøde på op til 10 procent af virksomhedens samlede verdensomspændende omsætning.
Bøderne kan stige til 20 procent, hvis regler bliver overtrådt igen.
Kommissionen vil forsøge at afslutte undersøgelsen inden for 12 måneder.
/ritzau/
