Australiere sørger ved berømt Sydney-strand efter masseskyderi
Normalt er der masser af liv på Bondi Beach i australske Sydney. Mandag bliver der lagt blomster i stilhed.
Australiere sørger mandag ved Bondi Beach i Sydney, hvor 16 mennesker søndag mistede livet i det mest dødbringende masseskyderi i Australien i næsten 30 år.Et hav af blomster ligger langs strandpromenaden ved den berømte strand i den australske storby. Normalt er stranden fuld af liv, men mandag er der stort set stille, viser billeder fra stedet.
Al trafik er spærret af. Caféer, restauranter, butikker og supermarkeder langs vejen Campbell Parade, der løber langs stranden, holder lukket, skriver nyhedsbureauet Reuters.
- Det er bare... Det er en meget trist tid her til morgen ... Jeg er her hver dag, og normalt, som på en mandag eller en hvilken som helst morgen, er der fyldt, siger 27-årige Morgan Gabriel, som bor i Bondi, til nyhedsbureauet Reuters.
- Folk svømmer, surfer, løber. Så det her er meget, meget stille. Og der er bestemt en alvorlig slags stemning, tilføjer hun.
Lokale beboere og livreddere har stillet glemte ejendele op langs stranden. Ejendele, der blev efterladt af folk, da de flygtede for livet under skyderiet.
18-årige Trent Tur var i vandet, da skyderiet begyndte søndag aften på stranden.
- Desværre så jeg et par lig. Det var den værste følelse. Ord kan ikke beskrive det, siger han ifølge Reuters.
- Ærligt talt. Det er forfærdeligt. Som et lokalsamfund kan vi komme videre fra dette. Det vil være svært, men den australske ånd i Bondi er meget stærk, og vi kan komme videre, tilføjer han.
Australiens premierminister, Anthony Albanese, har også besøgt stranden mandag og lagt blomster ved kultur- og kunstcenteret Bondi Pavilion.
27 mennesker er fortsat indlagt på forskellige hospitaler i Sydney - seks er i kritisk tilstand, skriver ABC. I Sydney er køerne vokset ved flere klinikker, hvor folk kan donere blod.
Skyderiet var søndag rettet mod en jødisk begivenhed, der fandt sted på stranden. To gerningsmænd - en 50-årig far og hans 24-årige søn - affyrede de dræbende skud mod menneskemængden.
I alt 16 personer blev dræbt i angrebet, der har affødt reaktioner verden over. En af gerningsmændene er blandt de dræbte.
Der er også blevet lagt blomster uden for en synagoge i nærheden af Bondi Beach, fortæller en journalist fra det svenske nyhedsbureau TT.
/ritzau/
