Seattle afviser at frigive Mølgaard til ishockey-VM

22. MAJ 2026 • 13:22SPORT

På grund af en skade har Seattle Kraken slukket Oscar Fisker Mølgaards håb om at komme til VM.

Det danske ishockeylandshold får ikke tilgang af Oscar Fisker Mølgaard ved VM.

Stortalentet var ellers klar til at rejse til Schweiz, efter at han har afsluttet sæsonen i Nordamerika. Men NHL-klubben Seattle Kraken, hvor Mølgaard er på kontrakt, afviser at lade ham tage afsted.

- NHL-spillere skal altid til lægeundersøgelse og have grønt lys, og han bestod desværre ikke den sidste test, siger landsholdets general manager, Morten Green.

- Han pådrog sig en skade i næstsidste kamp i slutspillet, som han spillede videre med, og som han håbede på, han kunne få lov at spille med ved VM. Men deres lægeteam og general manager vil ikke slippe ham.

Oscar Fisker Mølgaard fik NHL-debut i den forgangne sæson, men har primært spillet for organisationens udviklingshold, Coachella Valley Firebirds, på næstøverste niveau, AHL.

Natten til torsdag røg Coachella ud af slutspillet, og dermed er Mølgaards sæson overstået.

Den 21-årige center havde håbet at komme til Fribourg for at spille VM for fjerde år i træk. Planen var, at han skulle lande i Schweiz lørdag og være klar til at gå på isen mod Italien søndag. Men Seattle har altså sat foden ned.

- Oscar er ked af det. Han elsker at spille for landsholdet og var også klar til at spille resten af VM for os. Men han har også forståelse for situationen.

- Sådan er gamet, og det er ikke første gang, en spiller er blevet stoppet fra Nordamerika af medicinske grunde. Det er nu engang klubben, der har rettighederne til Oscar og betaler hans løn, siger Morten Green.

Mølgaard var sidste mulighed for at få NHL-forstærkning undervejs i VM. Dermed må det danske landshold spille turneringen til ende med de spillere, der allerede er i Schweiz.

Danmark har tabt de første fire kampe i turneringen og er under pres inden de to kampe mod Slovenien og Italien i weekenden.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT