Lyngby sender hurtig back til danskerklub i USA

10. FEB 2025 • 19:16SPORT

Willy Kumado nåede 57 kampe i Lyngby-trøjen. Fremover skal han tørne ud for MLS-klubben San Diego FC.

Lyngby Boldklub sælger den hurtige back Willy Kumado til amerikanske San Diego FC.

Det oplyser superligaklubben på sin hjemmeside.

Kumado kom til Lyngby fra FC Nordsjælland i januar 2023 og har siden spillet 57 kampe for de kongeblå.

- Det var en god mulighed for Willy at prøve sig selv af i MLS, hvor San Diego har vist stor interesse for ham. Da vi samtidig kan dække positionen godt ind, så vil vi ikke stå i vejen for et skifte, siger fodboldchef Nicas Kjeldsen.

Det var ventet, at 22-årige Kumado skulle skippes videre. Derfor har Lyngby også i det netop overståede transfervindue polstret sig med backerne Adam Andersson og Oskar Buur.

San Diego er i 2025 trådt ind i den bedste nordamerikanske liga, MLS, og den hurtige back fra Lyngby kan se frem til at få flere danskere som holdkammerater.

Fodboldklubben fra det solrige Californien hentede i januar Anders Dreyer fra belgiske Anderlecht, mens de to FCN-profiler Marcus Ingvartsen og Jeppe Tverskov kom til ved årsskiftet.

Både San Diego FC og FCN er en del af Right to Dream-samarbejdet.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT