Løbestjerne afviser voldstiltalt far som nøglen til træningsprogram

27. MAR 2025 • 07:33SPORT

Ifølge Jakob Ingebrigtsen er det ham selv og brødrene, der har været med til at udvikle træningsprogram.

Gjert Ingebrigtsen har givetvis haft betydning for, at Jakob Ingebrigtsen er blevet en af verdens største løbestjerner.

Men den 24-åriges far og tidligere træner er ikke hovedarkitekten bag det succesfulde træningsprogram.

Det sagde Jakob Ingebrigtsen i retten, hvor Gjert Ingebrigtsen er tiltalt for flere lovovertrædelser.

- Det er nok lidt misforstået. Det er ikke tiltaltes træningsprogram, lød det ifølge det norske nyhedsbureau NTB fra den yngste af løbebrødrene.

- Det er et træningsprogram, der har været udviklet over lang, lang tid i samarbejde med mig og mine to ældre søskende (Henrik og Filip, red.). Det er på ingen måde noget, han har lavet eller udviklet på egen hånd, forklarede Jakob Ingebrigtsen.

Gjert Ingebrigtsen fortalte i et interview med Aftenposten for snart syv år siden, at han lavede træningsprogrammet. Og at "diktatur er det bedste", når man skal have udøverne til at følge det.

Både Jakob, Henrik og Filip Ingebrigtsen har haft stor succes på den internationale atletikscene, men det største talent er uden tvivl Jakob.

Så sent som i den forgangne uge vandt han guld ved indendørs-VM på distancerne 1500 og 3000 meter.

Det er også blevet til to OL-guldmedaljer og fire medaljer ved udendørs-VM for fænomenet, der for nylig satte to nye verdensrekorder.

I denne uge er scenen en noget anden. Ved Sør-Rogaland Tingrett i Stavanger vidner han mod sin far, der er tiltalt for fysisk og psykisk at have mishandlet to af sine syv børn - Jakob Ingebrigtsen og en 18-årig datter.

Jakob Ingebrigtsen har i løbet af retssagens første fase fortalt, at Gjert Ingebrigtsen blandt andet har slået ham i hovedet flere gange.

Han har konsekvent omtalt sin far som "tiltalte".

Først mandag begynder Gjert Ingebrigtsen at afgive forklaring i sagen. Det står dog klart, at han nægter sig skyldig i anklagerne.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT