Kommentatorer ser lige styrkeforhold mellem Danmark og Norge

11. OKT 2025 • 11:55SPORT

Norge er tæt på første slutrunde i 25 år, og styrkemæssigt er holdet meget lige med Danmark, mener eksperter.

Fodboldlandsholdene i Danmark og Norge er aktuelt tæt på at være lige stærke.

Det mener en ekspertkommentator fra hver nation.

- Hvis alle er skadesfri, vil jeg nok have Norge en lillebitte smule foran Danmark - og så Sverige som treer i Skandinavien, siger TV 2 Norges Simen Stamsø Møller og tilføjer med et skær af vantro i stemmen:

- Det har jeg ikke kunnet sige i 25 år.

Den tidligere danske landsholdsangriber og nuværende ekspertkommentator hos dansk TV 2 Mads Junker kalder Norges præstationer helt frem til det seneste år for "skuffende og undervældende", men han er enig i rangeringen.

Superstjernerne Erling Haaland og Martin Ødegaard udligner Danmarks stærke og indarbejdede kollektiv.

- Det er meget lige mellem Norge og Danmark. Norges topniveau er højere, fordi Danmark ikke nødvendigvis har spillere, der kan afgøre kampe i samme grad som dem. Omvendt synes jeg, at Danmark er klart bedst organiseret og struktureret, siger Junker.

Han advarer mod at konkludere alt for meget ud fra den aktuelle VM-kvalifikation, hvor Norge har slået Italien 3-0 og buldret af sted med maksimumpoint og 24-3 i målscore, og Danmark også er fint kørende, mens Sverige halter.

Norge har ikke været til en stor slutrunde siden 2000, mens Danmarks koncept trods alt har udløst otte slutrunder i samme periode.

- Jeg tror, at Danmark lige nu kan klare sig en del bedre til en slutrunde end Norge. Bare se på hvordan Frankrig klarer sig på god organisation og struktur.

- Og Sverige halter netop efter, fordi de ikke har samme struktur som Danmark og trods alt heller ikke helt de samme topstjerner som Norge. Jon Dahl Tomasson har ikke fundet den rigtige formel endnu, siger Junker.

Både Møller og Junker ser det nuværende styrkeforhold mellem de tre skandinaviske nationer som et udtryk for naturlig bølgegang og tilfældigheder snarere end en permanent tilstand.

- For fem-ti år siden så vi nordmænd kampe fra Premier League, La Liga og Bundesligaen, og der var danske profiler over det hele. Nu er det så måske Norge, der har de spillere. Det vil gå lidt op og ned over tid.

- I 1990'erne havde vi mange norske spillere i Premier League, så kom en periode uden ret mange, og nu spiller næsten hele startopstillingen i top-5-ligaer, siger Simen Stamsø Møller.

Han peger på, at en bevidst strategi gennem 10-15 år om mange kunstgræsbaner har givet norske talenter mulighed for at træne og spille året rundt. Det har givet et langt bedre teknisk niveau og dermed flere muligheder for de bedste i Europas store ligaer.

Og så skal landstræner Ståle Solbakkens arbejde med at skabe en solid organisation trods svingende resultater også have en del af æren for den stabilitet, man har hungret efter i Norge.

- I Danmark synes man sikkert, at Ståle spiller kedelig fodbold. Men han passer godt til vores landshold, fordi stilen giver plads til individerne, siger Simen Stamsø Møller.

En favoritsejr over Israel på Ullevaal lørdag aften vil bringe Norge meget tæt på en billet til VM-slutrunden i USA, Mexico og Canada næste sommer.

- Vi er et traumatiseret fodboldfolk. Efter 25 år uden slutrunder tænker man altid på det værst mulige scenarie. Men hvis jeg ser nøgternt på det og lægger følelserne til side, er jeg sikker på, at vi kommer til VM, siger Møller.

Norge har vundet sine seneste otte kampe, inden man lørdag klokken 18.00 har Israel på besøg.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT