Frustreret Tauson taber til hæmmet spanier i Miami

23. MAR 2025 • 20:24SPORT

Clara Tauson havde marginalerne i mod sig, da hun tabte til spanske Paula Badosa i to sæt.

Tredje runde blev søndag endestationen for danske Clara Tauson i WTA 1000-turneringen Miami Open.

3-6, 6-7 tabte danskeren til verdensranglistens nummer 11, spanske Paula Badosa, i en kamp, der med lidt mere held var endt helt anderledes.

Tauson, der er nummer 23 i verden efter en fin start på 2025, var således godt spillende, men boldene sad akkurat på forkerte side af stregerne i mange tilfælde.

Samtidigt virkede danskeren frustreret over modgangen, og det blev særligt slemt i andet sæt, efter at Badosa fik behandling på et meget afgørende tidspunkt, hvor Tauson havde to breakbolde.

- Jeg synes, det er lidt latterligt at tage en medical timeout ved 15-40, når du sagtens kan bevæge dig. Men det er jo min egen skyld. Jeg skal jo vinde det sæt. Det er der ikke noget andet at sige til, siger Tauson til TV 2 Sport.

Frustrationer over egne mangler fylder mest, fastslår Tauson samtidigt - også selv om Badosa havde "tre-fire netrullere" og "700 rammeslag".

I fjerde runde, der svarer til ottendedelsfinalerne, venter der Badosa et møde med den femteseedede amerikaner Madison Keys eller den 19-årige filippiner Alexandra Eala, der dyster senere søndag.

Tausons bedste mulighed for et brud i første sæt kom i kampens første parti. Badosa havde således ikke helt fået kalibreret sin ellers glimrende serv, der leverede både esser og dobbeltfejl.

Det gav hele fem breakbolde til danskeren, men hver gang blev det besvaret med en stærk førsteserv.

Den hjalp i det hele taget spanieren igennem et første sæt, hvor Tauson spillede godt, men blev straffet hårdt af en dobbeltfejl og et uheldigt træf på netkanten, da Badosa brød til 5-3 på sin eneste breakbold i sættet.

I andet sæt spillede Tauson foran 1-0 sig til to breakbolde, men rytmen blev brudt, da en grædende Badosa tog en medical timeout og fik behandling for et problem med sin ryg.

Efter den Badosa vendte partiet på hovedet med fire vundne bolde i træk, inden hun igen fik behandling.

Herefter fulgte fulgtes duellanterne pænt ved at vinde egne servepartier uden breakbolde, selv om Badosa i nogen grad var mærket og hæmmet i sine bevægelser.

Tauson havde i størstedelen af kampen styring på kampen og dikterede spillets gang, men spanieren havde til gengæld marginalerne på sin side og virkede ikke til at lade sig ryste af modgang i samme grad som danskeren.

Helt slemt blev det i slutningen af andet sæt, hvor Tauson foran 6-5 først formøblede en 30-0-føring i Badosas serv og derefter virkede til at mistede fatningen i tiebreaket, som spanieren vandt 7-3.

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT