Betonforsvar bag dansk ishockeysucces: Vi var for naive
Landstræneren er gået på kompromis med sine offensive ambitioner, og det har givet holdet større stabilitet.
Sikke en forskel et par uger kan gøre.Da ishockeylandsholdet indledte VM med at lukke 17 mål ind i tre kampe, var der næppe mange, der anså det defensive spil som en styrke.
Men det er det blevet.
I fem kampe i træk har forsvaret stået stærkt. Det kulminerede foreløbig i kampen mod Canada, der blev holdt fra scoring i 45 minutter og kun passerede Frederik Dichow én gang.
- Vi havde nogle gode træninger efter kampen mod Tjekkiet, hvor vi fik genstartet det hele og fundet troen på vores forsvarsspil endnu engang. Det føles lige nu som et nøglepunkt i vores succes, siger landstræner Mikael Gath.
Han har arbejdet hårdt på at finde den rette balance mellem spillemæssige ambitioner og defensiv stabilitet.
Ved VM sidste år var det tydeligt, at spillerne skulle vænne sig til den nye, offensive stil, landstræneren gerne ville indføre.
I flere af kampene blev der begået stribevis af opspilsfejl, og holdet blev straffet hårdt.
- Vi var måske lidt naive, i forhold til hvor gode vi er med pucken, og hvornår vi kan tillade os at lave fejl, siger backen Phillip Bruggisser.
- Der er kommet mere fokus på at lade være med at smide kampen væk, før den rigtig er kommet i gang. Vi skal i stedet arbejde os ind i kampen, og det har vi gjort på en helt anden måde i år, forklarer han.
Landstræneren anser den afsluttende kamp mod Finland ved VM sidste år som et lille vendepunkt.
Danmark tabte godt nok 1-3, men præstationen var opløftende efter at have fået nogle gevaldige øretæver mod andre stormagter i turneringen.
- Før den kamp justerede vi en lille smule, og de ændringer har vi bygget videre på. Vi har fundet noget, som passer os godt lige nu, siger Mikael Gath.
- Jeg er stadigvæk meget offensiv i min tankegang, men vi var måske lidt for offensive sidste år. Vi ville nok være lidt for spilstyrende og konstruktive. Jeg synes, at vi har fundet en balance, siger landstræneren.
Foreløbig har den genfundne balance været med til at bære holdet i VM-semifinalen for første gang nogensinde.
Danmark møder Schweiz i Globen i Stockholm lørdag klokken 18.20.
/ritzau/