DIF-formand takker Axelsen for oplevelser og minder

15. APR 2026 • 10:38SPORT

Viktor Axelsen er noget af det fineste, der nogensinde er kommet ud af dansk eliteidræt, siger Hans Natorp.

Viktor Axelsen er et af Danmarks største idrætsnavne gennem tiderne.

Det fastslår Danmarks Idrætsforbunds formand, Hans Natorp, i en reaktion på, at Axelsen har offentliggjort sit farvel til badmintonbanen.

- Det er ikke bare en ualmindelig dygtig badmintonspiller, der siger farvel. Det er en æra i dansk idræt, der slutter.

- Viktor Axelsen er noget af det største, fineste og bedste, der nogensinde er kommet ud af dansk eliteidræt, siger Hans Natorp.

I sin karriere vandt 32-årige Axelsen blandt andet to olympiske guldmedaljer, to gange VM-guld og vandt den traditionsrige All England-turnering to gange.

I en årrække var han verdens suverænt bedste badmintonspiller og lå i lange perioder øverst på verdensranglisten.

Tre gange, i 2017, 2021 og 2024, blev han kåret som Årets Sportsnavn, der betragtes som dansk idræts mest prestigefyldte hæder. Han er den eneste individuelle atlet, der har modtaget prisen tre gange.

Onsdag har Axelsen meddelt, at den rygskade, han har kæmpet med gennem længere tid, tvinger ham til at indstille karrieren med øjeblikkelig virkning.

- På vegne af dansk idræt vil jeg gerne sige Viktor Axelsen kæmpe tak for oplevelserne, minderne og resultaterne på badmintonbanen, siger Hans Natorp.

- Med sin professionalisme, dedikation og talent har Viktor Axelsen været et ualmindeligt stærkt forbillede i dansk idræt. Vi er selvfølgelig meget kede af, at han må stoppe sin karriere med en skade, men vi ønsker ham al mulig vind i sejlene i de næste spændende kapitler i livet, lyder det fra DIF's formand.

Også fungerende kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) markerer Axelsens farvel til sporten.

I et opslag på X skriver han "tak for til Viktor Axelsen for massevis af uforglemmelige kampe, sejre og medaljer til Danmark - du bliver enormt savnet".

/ritzau/

MESTE LÆST SPORT (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT