Storebæltsbroen lukker for trafik flere gange i næste uge
Over fem dage lukkes broen i 45 minutter om aftenen eller om morgenen. Om natten er der dobbeltrettet trafik.
Vedligeholdelse kommer til at sætte sit præg i flere perioder på Storebæltsbroen fra 13. til 17. april i næste uge.Mandag, tirsdag, onsdag og torsdag lukker Storebæltsbroen helt for trafik klokken 19.00 og frem til 19.45.
Tirsdag, onsdag, torsdag og fredag vil broen desuden lukke klokken 05.00 og 45 minutter frem i de tidlige morgentimer.
Det oplyser Sund & Bælt i en pressemeddelelse.
Lukningerne skyldes, at trafikken skal omlægges til at være dobbeltrettet i aften- og nattetimerne.
- Der vil opstå ventetid i forbindelse med lukningen, så det anbefales at krydse broen uden for disse tidsrum, oplyser Sund & Bælt.
- I næste uge udføres der vedligeholdelsesarbejde på blandt andet ekspansionsfuger. For at påvirke trafikken mindst muligt foregår arbejdet om natten, hvilket giver mulighed for at arbejde hurtigere og mere effektivt end i dagtimerne, lyder det.
Trafikken vil køre dobbeltrettet i den ene side af broen, mens der arbejdes i den anden side.
Det betyder, at der mellem 19.00 og 05.45 vil være en hastighedsbegrænsning på 80 kilometer i timen, mens overhaling på broen forbydes.
Tiltagene skyldes et planlagt vedligeholdelsesarbejde på broen.
/ritzau/
