Støttepartier kræver regering fjerner besparelser på tilsyn efter databrud
Trods massive databrud står Datatilsynet til at miste penge i regeringens udkast til en finanslov for 2027.
Støttepartierne Enhedslisten og Alternativet kræver, at regeringen opruster fremfor at spare på Datatilsynet efter flere store databrud den seneste tid.Af regeringens forslag til en finanslov for 2027 fremgår det, at regeringen vil spare en million kroner fra bevillingen, som lyder på 58,3 millioner kroner i 2026. Men det vil støttepartierne have lavet om på.
- Vi er i en situation, hvor vores digitale sikkerhed er ekstremt presset. Der skal ikke skæres på Datatilsynet. Tværtimod er der brug for at opdatere vores IT-sikkerhed, siger IT-ordfører Eva Flyvholm (EL).
Datatilsynet er uafhængigt og kontrollerer, at myndigheder og virksomheder passer lovligt og forsvarligt på borgernes personoplysninger.
Særligt i den seneste tid har databrud fyldt meget.
I begyndelsen af oktober konstaterede Danmarks Tekniske Universitet "et alvorligt brud på persondatasikkerheden" i deres systemer.
Siden fulgte danmarkshistoriens største læk i cpr-registeret, da uvedkommende fik adgang til knap ni millioner cpr-numre. Derefter blev Magasin og Københavns Universitet udsat for et hackerangreb.
IT-ordfører Elise Sydendal (AL) har svært ved at se det fornuftige i at spare på Datatilsynet.
- Det sker i kølvandet på en uge med alvorlige databrud og hackerangreb, så på den baggrund er det en besynderlig timing at slække på Datatilsynet, som jeg også ser som en del af Danmarks cyber- og informationssikkerhed, siger hun i en skriftlig kommentar.
Over for TV 2 siger to it-professorer, at besparelsen er et problem, og at der i stedet er brug for en forbedring. Over for tv-kanalen udtrykker Datatilsynet selv bekymring for udsigten til en lavere bevilling.
Enhedslisten forventer, at regeringen finder pengene.
- Jeg har en klar forhåbning om, at regeringen vil kigge i deres egen reserve for at få fikset det her problem. Det er ret tydeligt for alle, at der er rigtig mange opgaver til Datatilsynet, siger Eva Flyvholm.
Hun håber, at regeringen rækker ud til Datatilsynet og afklarer, hvad der er brug for for at sikre et ordentligt tilsyn.
Justitsministeriet har overfor TV 2 forklaret, at faldet hovedsageligt skyldes færre penge til vejledning om databeskyttelse i Grønland.
RITZAU
