Grønne organisationer er skuffede over statsministers fravalg af COP

5. NOV 2025 • 12:21ERHVERV/POLITIK

Det vækker kritik, at statsminister Mette Frederiksen (S) fravælger deltagelse i klimatopmødet COP30.

Statsminister Mette Frederiksens fravalg af deltagelse ved årets klimatopmøde COP30 i Belém, Brasilien, mødes med kritik af flere ngo'er.

Tiden er til at vise grønt lederskab, når klimadagsordenen i forvejen er presset.

- Det er højst besynderligt, at Danmark, som selvudnævnt grønt foregangsland, ikke møder op til topmødet, siger John Nordbo, klimarådgiver i Care.

Han påpeger, at stærke kræfter som USA forsøger at underminere den globale klimaindsats.

- Netop nu er det vigtigere end nogensinde, at statsledere tager ansvar og viser, at klimaet ikke kommer i anden række.

I Folkekirkens Nødhjælp er man også skuffet over den manglende deltagelse af landets statsminister.

- Det er ærgerligt, at Danmark ikke deltager på statslederniveau, specielt med tanke på Danmarks vigtige rolle ved det her klimatopmøde, siger klimarådgiver Mattias Söderberg.

- De kommende to uger bliver en diplomatisk linedans, og alle muligheder for at bygge tillid bør bruges.

Meldingen om statsministerens fravalg af klimatopmødet sker, samme dag som EU har vedtaget et nyt klimamål for 2040.

- Nu kan EU tage til COP30 i Brasilien med en klar plan og opfordring til verden om at følge trop. Jeg deltager desværre ikke selv ved COP30, da der er kommunalvalg, siger Mette Frederiksen i en skriftlig kommentar.

Statsministeren plejer at deltage i højniveaudelen af klimatopmødets indledende dage.

I år foregår det den 6. og 7. november, mens kommunalvalget er den 18. november.

I år vil Mette Frederiksen koncentrere sig om kommunalvalgkampen.

De klimadiplomatiske opgaver vil derfor blive løst med klimaminister Lars Aagaard (M) i spidsen.

- Jeg er tryg ved det stærke hold, Danmark stiller med - og med klimaministeren i en central rolle som forhandler for EU, siger Mette Frederiksen.

Det er usædvanligt, at den danske statsminister ikke deltager i klimatopmødet.

Sidste år markerede Mette Frederiksen endda en ærgrelse over, at statsledere fra andre lande meldte afbud til COP29 i Aserbajdsjan.

- Jeg er her selv, fordi jeg synes, det er vigtigt, at vi er nogen, der bliver ved med at skubbe på den internationale klimadagsorden, sagde hun.

- Der er masser af forskellige forklaringer på, at der er afbud. Men vi kan i hvert fald konstatere, at der ikke er så mange, som der plejer. Jeg håber, det ser anderledes ud næste år.

/ritzau/

MESTE LÆST ERHVERV-POLITIK (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT