Britisk satsning hæver Carlsberg-omsætning med 18 procent

30. OKT 2025 • 08:47ERHVERV/POLITIK

Opkøbet af britiske Britvic løfter Carlsbergs omsætning i tredje kvartal til 24 milliarder kroner.

Hvis ikke det havde været for opkøbet af den britiske juice- og læskedrikvirksomhed Britvic, ville Carlsbergs omsætning i tredje kvartal have ligget på niveau med tallene for samme periode sidste år.

Men i en ny handelsopdatering fortæller bryggerikoncernen, at man har hævet salget med 17,8 procent takket være den ekstra omsætning fra Britvic.

Fraregner man Britvic - og tallene for San Miguel-brandet, som det danske bryggeri har mistet retten til at sælge i Storbritannien til konkurrenten AB Inbev - lyder væksten på beskedne 0,2 procent.

Ifølge administrerende direktør Jacob Aarup-Andersen er Carlsbergs forretning påvirket af henholdende forbrugeradfærd i alle regioner, ligesom krigen i Ukraine også fortsat har en negativ effekt.

Derfor har man siden forsommeren kigget på koncernens omkostninger og forsøgt løbende at tilpasse dem.

- Dette gøres for at beskytte den fortsatte indtjeningsvækst og muliggøre uafbrudte investeringer i vores forretning - især inden for kommercielle og digitale initiativer - med henblik på at skabe langsigtet værdivækst, siger han i meddelelsen.

De friske tal viser også, at ølsalget målt i volumen fortsætter med at falde i Vesteuropa, Asien og Central- og Østeuropa.

Til gengæld er det lykkedes - ikke mindst i kraft af opkøbet af Britvic - at fordoble mængden af solgte ikke-alkoholiske drikke.

AB Inbev, der er verdens største bryggeriselskab, har også præsenteret regnskabstal torsdag.

De viser et fald i mængderne af solgt øl på 3,7 procent, ligesom den kinesiske forretning også har det svært for belgierne.

/ritzau/

MESTE LÆST ERHVERV-POLITIK (48 T)

SENESTE RITZAU

FÅ ABONNEMENT