Stort byggeprojekt er skudt til hjørne

Stort byggeprojekt er skudt til hjørne
Det er på dette areal, at Almegårds Kaserne gerne vil bygge boliger til de forventede flere soldater på kasernen. Foto: Holger Larsen
FORSVAR | Fredag 26. december 2025 • 15:30
Holger Larsen
Journalist
FORSVAR | Fredag 26. december 2025 • 15:30

Almegårds Kaserne præsenterede i sommer en plan om et kæmpe byggeri med op mod 450 indkvarteringsværelser til soldater på kasernen. Men nu er luften i første omgang slået ud af den plan, oplyser TV2 Bornholm.

Byggeriet på kasernens grund i Rønne Nord, mellem Nordskovvej, cykelstien og Nørre Løkke, skulle opf...

Få fuld adgang til Tidende.dk
gælder ikke e-avisen

Vi vil gerne invitere dig med i sammenholdet om Bornholm.

Troværdig viden kræver dedikerede journalister hver eneste dag. Tidendes læsere betaler abonnement for at sikre dedikerede journalister og troværdighed. Nedenfor kan du være med den første måned for kun 18,66 og sikre sammenholdet og vores oplyste demokrati med fælles troværdig viden og debat.

Vh Kristoffer Gravgaard, chefredaktør

Første måned
18,66 kr.
Herefter 154 kr./md.

Se andre abonnementer her



Følg debatten på facebook!

ENERGIØEN VEDTAGET

Færdige med Bornholm: 'Bliver nødt til at flytte'
TOPNYHED | ABONNENT

Færdige med Bornholm: 'Bliver nødt til at flytte'

Energiøen har efterladt beboere i Sose i uvished. Efter mandagens aftale står de stadig frusteret tilbage.
Fik nej til boliger: Nu håber Michael på kovending
NYHED | ABONNENT

Fik nej til boliger: Nu håber Michael på kovending

En nyvalgt kommunalbestyrelse og en nyunderskrevet aftale om Energiø Bornholm kan måske puste nyt liv i et ellers dødsdømt projekt ved Bodilsker Skole.
FÅ ABONNEMENT