– Aftenen forløb med intro til beredskabet, uddannelse, afprøvning af uniform og hygge imellem brandkadetter, forældre og instruktører, oplyser instruktør Bo Sonne.
Uddannelsen starter tirsdag den 25. februar og slutter sidst i juni. Brandkadetterne får undervisning i blandt andet røgdykning, førstehjælp, klippe i biler med mere. De får en viden om, hvordan det er at arbejde i de forskellige områder indenfor beredskabet på Bornholm, lige fra brandmand, ambulance til politi.
Projektet Bornholms brandkadetter startede med hold 1 i foråret 2023. Kommunens Center for Børn og Familie og Center for Skole står bag projektet sammen med Danske Beredskaber. Det er uddannede brandfolk, der underviser de unge.
Det er et tilbud for børn og unge i alderen 13-17 år.